reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Kwiaty doniczkowe > Czy wiesz jak efektownie ułożyć cięte kwiaty?

Czy wiesz jak efektownie ułożyć cięte kwiaty?

Bukiet z kwiatów ciętych może być prawdziwym arcydziełem. Poznaj podstawowe zasady kompozycji z kwiatów ciętych i stwórz efektowny bukiet na Dzień Kobiet.

Potrzebne będą: naczynia różnej wielkości i różnych kształtach, druciana siatka do osadzania kwiatów, gąbka do układanych kwiatów, taśma samoprzylepna, kenzan (płytka z kolcami).

Do naczynia włóż odpowiednio przyciętą siatkę do osadzania kwiatów, która będzie utrzymywała łodygi w odpowiedniej pozycji. Możesz też wbić łodygi w kenzan. Przymocuj go do dna naczynia plasteliną lub glinką.

Jeśli naczynie jest płytkie, wyłóż je namoczoną wcześniej gąbką do kwiatów. Gąbkę przymocuj do dna taśma samoprzylepną lub wbij ją na kenzan.

Teraz zastanów się jaką kompozycję chcesz stworzyć –o jakim kształcie, wielkości i z jakich kwiatów. Wskazówka: duże kwiaty jak róże czy chryzantemy ładnie prezentują się w kompozycjach owalnych i trójkątnych. Wysokie i smukłe kwiaty jak mieczyki czy kosaćce lepiej wyglądają w kompozycjach o nieregularnym kształcie.

Dobór koloru bukietu: kolory dobieraj tak, by ze sobą harmonizowały. „Bezpieczny” wariant to umieszczenie obok siebie kwiatów o zbliżonych kolorach np. żółci i oranżu. Ciekawiej jednak wglądają kompozycje ułożone na zasadzie kontrastu, np. żółci z czerwienią, fioletu z pomarańczą. Kwiaty o wyraźnych barwach powinny znaleźć się w centrum kompozycji.

Zanim włożysz kwiaty do naczynia, napełnij ją częściowo świeżą wodą. Gdy zakończysz układanie, dolnej wody do pełna. Z tych części łodyg, które będą zanurzone w wodzie, usuń wszystkie liście.

Przykłady kompozycji: bukiet – przygotuj podłoże jak w punkcie 2. Przytnij łodygi wszystkich kwiatów tak, aby były odrobinę dłuższe niż wazon. Kompozycja nie może być luźna, dlatego maksymalnie wypełnij naczynie kwiatami. Użyj głębokiego naczynia. Na środku wbij kwiat pionowo – będzie to centralna oś kompozycji. Łodygi kwiatów bocznych ułóż pod katem prostym w stosunku do kwiatu centralnego. Kwiaty powinny być układane kaskadowo po coraz mniejszym kątem w stosunku do osi bukietu.

Kompozycja kulista – do tej kompozycji najlepsze będzie naczynie z szeroką szyjką, aby wychodzące z niego pod różnym kątem łodygi miały dużo miejsca. Aby zapewnić podparcie środkowym łodygom, uformuj z siatki do kwiatów stożek wystający ponad krawędź naczynia. Umieść pośrodku długi, prosty kwiat, stanowiący centralny punkt kompozycji. Kwiaty boczne układaj pod kątem prostym w stosunku do łodygi kwiatu centralnego. Pomiędzy kwiat centralny i boczny powkładaj ukośnie krótsze kwiaty i liście, by wypełnić wszystkie luki. Pamiętaj, że łodygi kwiatów nie powinny się krzyżować.

Kompozycja linearna - najlepiej prezentuje się na stołach jadalnych. Kwiaty ułóż w płaskim naczyniu, tak by osoby siedzące po przeciwnych stronach stołu mogły się widzieć. W zależności od kształtu stołu kompozycja może być owalna lub okrągła. Łodygę centralnego kwiatu przytnij krótko. Kwiaty boczne pozostaw długie, tak by wychodziły daleko poza krawędź naczynia.

Kompozycja jednostronna (nieregularna) – charakterystyczna cecha tej kompozycji to asymetryczny kształt – z jednej strony spłaszczona, z drugiej rozbudowana. Ustawia się je np. przy ścianie. Główny element tego rodzaju kompozycji powinien znajdować się z tyłu, a całość powinna tworzyć półkole. Ustaw kenzan lekko skośnie tak, aby z tyłu był nieco podniesiony i ułóż w nim centralny kwiat w odległości jednej czwartej od tylnej krawędzi naczynia.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

EXCO A2A Polska

EXCO A2A Polska (www.exco.pl) jest polską filią Grupy EXCO (www.exco.fr) France, sieci niezależnych biur działających w zakresie audytu, ekspertyz księgowych oraz doradztwa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama