| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Kwiaty doniczkowe > Czy wiesz jak hodować cytrusy w domu?

Czy wiesz jak hodować cytrusy w domu?

Drzewko pomarańczowe lub cytrynowe można z powodzeniem wyhodować samemu w domu. Żeby drzewka cytrusowe wyrosły bujne i wydały owoce, musisz pamiętać o tych zasadach pielęgnacji.

Miejsce w mieszkaniu: wymagają dużo światła, ale zbyt ostre może powodować żółknięcie liści, choć zapewni energię do kwitnienia i owocowania. Ustawione w miejscu zacienionym nie kwitną (nie owocują). Wymagają dużo przestrzeni. Latem wynieś je na balkon lub do ogrodu, osłaniaj przed silnym wiatrem i deszczem.

Temperatura: w okresie wzrostu, od wiosny do jesieni, dobrze rośnie w temperaturze 18-25°C. Znosi upały. Na zimę przenieś roślinę do pomieszczenia o temperaturze 4-10°C. Cieplejsze pomieszczenie powoduje silniejsze opadanie liści i słabsze kwitnienie.

Podlewanie i zraszanie: w czasie wegetacji obficie podlewaj - najlepiej zanurz całą doniczkę w większym pojemniku z wodą. Po odsączeniu wylej wodę zebraną na podstawce; kolejne podlewanie wykonaj, gdy ziemia na powierzchni lekko przeschnie. W czasie spoczynku podlewaj sporadycznie. Regularne zraszaj - sprzyja to ładnemu wyglądowi liści.

Nawożenie: od marca do końca sierpnia co 7-10 dni zasilaj roztworem mieszanki nawozowej. Dobrze działa zasilanie nawozami organicznymi. Zimą nie nawóź.

Podłoże i przesadzanie: dobra ziemia ogrodnicza z dodatkiem zwietrzałej gliny i gruboziarnistego piasku. Odczyn gleby powinien być kwaśny - inaczej liście żółkną. Przesadzaj na wiosnę, ale tylko silnie rozrośnięte rośliny. Lepiej rosną, kiedy korzenie mają ciasno. Pamiętaj o drenażu.

Dodatkowe zabiegi: przycinaj sekatorem pędy najdłuższe i zaschnięte.

Rozmnażanie: z sadzonek pędowych. Rośliny otrzymane z nasion zaczynają owocować bardzo późno.

Choroby i szkodniki: rzadko choruje. Bywa atakowana przez przędziorki, tarczniki oraz wełnowce.

Uwagi: owoce roślin cytrusowych uprawianych w mieszkaniu możesz jeść, pod warunkiem że rośliny nie były opryskiwane środkami chemicznymi.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Anna Malinowska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »