| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Kwiaty doniczkowe > Czy wiesz jak dbać o difenbachię?

Czy wiesz jak dbać o difenbachię?

Difenbachia to jedna z najpiękniejszych roślin o ozdobnych liściach. Pochodzi z Brazylii i obejmuje około 20 gatunków. Oto najważniejsze zasady pielęgnacji difenbachii.

Miejsce w mieszkaniu: rośnie najlepiej, jeżeli zapewnisz jej dużo rozproszonego światła – ustaw ją 2-3 m od okna. Liście źle reagują na bezpośrednie promienie słoneczne. Wymaga dużo przestrzeni, nadaje się do widnej kuchni, łazienki, przeszklonej werandy.

Temperatura: ok. 18-20°C zapewnia dobry wzrost, chociaż woli pomieszczenia o 2-3°C cieplejsze. Zimą trzymaj ją w temperaturze 15-16°C. Jest wrażliwa na zimne przeciągi.

Podlewanie i zraszanie: ziemia w doniczce musi być stale wilgotna, ale nie zalana - nadmiar wody prowadzi do żółknięcia dolnych liści i gnicia korzeni. Przesuszenie ziemi powoduje zasychanie liści, które rzadko odzyskują urodę po podlaniu. Lubi regularne spryskiwanie letnią i miękką wodą.

Nawożenie: w okresie wegetacji zasilaj co 2-3 tygodnie mieszanką nawozową ze zmniejszoną zawartością azotu. Nawozy organiczne wpływają na soczystą zieleń liści. Zimą nie nawoź.

Podłoże i przesadzanie: ziemia musi być wilgotna, przepuszczalna, o kwaśnym odczynie. Przesadzaj silnie rozrośnięte egzemplarze, którym korzenie wyrastają przez otwór w doniczce. Starszym roślinom zamiast wymieniaj wierzchnią warstwę ziemi w doniczce. Pamiętaj o drenażu na dnie nowej doniczki.

Dodatkowe zabiegi: regularnie ścieraj zbierający się na liściach kurz i usuwaj pojawiające się kwiatostany.

Rozmnażanie: przez sadzonki wierzchołkowe, sadzonki pędowe, odkłady powietrzne.

Choroby i szkodniki: na liściach źle pielęgnowanych roślin mogą pojawić się plamy chorób grzybowych. Bywa atakowana przez przędziorki, wełnowce, tarczniki.

Uwagi: stopniowe zamieranie najniżej położonych liści jest zjawiskiem naturalnym. Sok difenbachii może powodować odczyny zapalne na skórze, po spożyciu powoduje poważne uszkodzenia organów wewnętrznych.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Eksperci portalu infor.pl

JGBS Biernat & Partners S.K.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »