| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Kwiaty doniczkowe > Czy wiesz jak hodować aloes?

Czy wiesz jak hodować aloes?

Aloesy wytwarzają rozety, ich liście magazynują wodę. W naturalnych warunkach tworzą gęste zarośla, często wykorzystywane jako żywopłoty. Niektóre aloesy są źródłem substancji leczniczych. Najbardziej znany ze swoich właściwości jest aloes zwyczajny.

Miejsce w mieszkaniu: wybierz najlepiej oświetlone. Doskonale rośnie na parapecie południowym, latem możesz go wystawić na balkon lub taras, w miejsce chronione przed deszczem. Niedostatek światła skutkuje wydłużeniem się pędów oraz utratą zwartego pokroju.

Temperatura: dobrze rośnie w temperaturze pokojowej ok. 20°C i wyższej. Problemem nie są dla niego upały, nie znosi przymrozków - zimą przenieś roślinę do chłodniejszego miejsca.

Podlewanie i zraszanie: podlewaj regularnie, ale oszczędnie. Nie dopuszczaj do zalania podłoża, pamiętaj o wylaniu wody z podstawki - nadmiar wilgoci prowadzi do gnicia korzeni. Dobrze znosi nawet kilkudniowe okresy suszy. Nie zraszaj.

Nawożenie: zasilaj 2-3 razy w ciągu całego okresu wegetacji, najlepiej mieszankami do sukulentów. Stosuj dawki o połowę mniejsze od zalecanych na opakowaniu.

Podłoże i przesadzanie: wymaga podłoża przepuszczalnego i lekkiego. Źle rośnie w ziemi gliniastej, ciężkiej. Do typowej ziemi ogrodniczej możesz dodać gruboziarnistego piasku lub drobnego żwirku. Wiosną przesadzaj tylko dobrze rozrośnięte egzemplarze, których korzenie przerosły otwór odpływowy. Pamiętaj o drenażu.

Dodatkowe zabiegi: usuwaj zasychające dolne liście. Co jakiś czas odmładzaj roślinę, ukorzeniając jej odcięty wierzchołek.

Rozmnażanie: z sadzonek wierzchołkowych i bocznych. Możesz rozmnażać z nasion oraz odrostów korzeniowych.

Choroby i szkodniki: rzadko choruje, w kątach liści może się pojawić wełnowiec.

Uwagi: u roślin wystawionych na zewnątrz często czerwienieją liście, co jest zjawiskiem normalnym, wynikającym ze zmiany warunków uprawy, po pewnym czasie mija.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Anna Malinowska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »