reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Kwiaty doniczkowe > Czy wiesz jak wyhodować gwiazdę betlejemską na Boże Narodzenie?

Czy wiesz jak wyhodować gwiazdę betlejemską na Boże Narodzenie?

Gwiazda betlejemska zwana inaczej wilczomleczem nadobnym lub poinsecją jest popularną ozdobą mieszkań na Boże Narodzenie. Poinsecja przypomina swoim kształtem gwiazdę i może mieć różne kolory – najczęściej żywoczerwone lub białe. Pięknie komponuje się z zieleniom choinkowych gałązek i złotymi ozdobami świątecznymi. Poinsecja ma jeszcze jedną zaletę – można ją wyhodować o dowolnej porze roku. Początek listopada to ostatni moment na pielęgnację gwiazdy betlejemskiej, aby mogła rozkwitnąć na święta Bożego Narodzenia.

Gwiazda betlejemska przekwita zaraz po świętach i staje się nieatrakcyjną zieloną roślinką - kolorowe przykwiatki bledną, a część liści opada. Jest to zjawisko normalne, bo po kwitnieniu rośliny te w naturze przechodzą w wegetacji krótką przerwę. Warto jej jednak podarować drugie życie,a zakwitnie na nowo na następną gwiazdkę.

Po przekwitnięciu, najlepiej w marcu, mocno ją skróć, tak aby na pędach pozostały 3-4 pąki. Przytnij roślinę do wysokości 2,5 – 5 cm i umieść w chłodnym pomieszczeniu o temperaturze 14 st. C. Nie podlewaj jej i nie nawoź przez dłuższy czas, aż ziemia całkowicie wyschnie. Pozostaw poinsecję w takim stanie na miesiąc – jeśli kwitła na Boże Narodzenie to do kwietnia.

Po tym czasie przesadź gwiazdę betlejemską do świeżej ziemi, najlepiej substratu torfowego dla roślin kwitnących. Postaw donicę ciepłym, wilgotnym miejscu, w naturalnym oświetleniu lecz nie w miejscu bezpośrednio nasłonecznionym.

Podlewaj ją teraz obficie ciepłą wodą. Po kilku tygodniach zasil ją nawozem dla roślin o dekoracyjnych liściach.

Gdy pojawią się młode pędy z 4-5 liśćmi, możemy ją przyciąć, aby ją ładnie zagęścić. Taka rada: nie musicie wyrzucać odciętych pędów. Z końcówek nowych pędów o długości 7 cm można wyhodować nową roślinę. Odrosty na kilka minut zanurzamy w ciepłej wodzie, aby zahamować wyciekanie białego soku, i na kilka godzin odkładamy sadzonkę. Następnie wsadzamy je do doniczki z mieszaniną piasku i torfu i obficie podlewamy, stawiacie w ciepłym (25 st. - 30 st. C) lecz nie nasłonecznionym miejscu i po miesiącu roślina powinna się ukorzenić. Dla przyspieszenia wzrostu można przykryć podlaną roślinę folią.

Na początku listopada włóż gwiazdę betlejemską do kartonowego pudła i przez 40 dni przed Gwiazdką regularnie zakrywaj roślinę na 14 godzin dziennie. Zakrywaj wieczorem i odkrywaj rano. Pamiętaj żeby robić to regularnie, w innym razie poinsecja przerwie tworzenie pąków kwiatowych i górne liście nie wybarwią się na czerwono. Na Gwiazdkę kwiat powinien się rozwinąć.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Artur Tim

Doradca podatkowy, doradca restrukturyzacyjny (licencja syndyka), agent celny, prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama