reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Kwiaty doniczkowe > Czy wiesz jak leczyć choroby roślin doniczkowych?

Czy wiesz jak leczyć choroby roślin doniczkowych?

Zła pielęgnacja jest najczęstszą przyczyną chorób kwiatów domowych. Ale trudno postawić właściwą diagnozę. Ten sam objaw może być wywołany np. przesuszeniem i zalaniem korzeni.

Opadanie liści - może być spowodowane zbyt niską temperaturą: liście są pomarszczone, lekko przezroczyste. Rośliny lubiące niskie temperatury (np. trzmielina japońska) mogą gubić liście, gdy mają za ciepło.

Wyciągnięte liście - jeśli światłolubna roślina ma za ciemno, jej pędy kwiatowe wyciągną się w kierunku okna. Ustaw ją na parapecie, albo codziennie przekręcać doniczkę o 45˚.

Więdnięcie – rośliny wymagającej obfitego podlewania może być spowodowane tym, że dajesz jej za małą ilość wody - podlewaj tak, by górna 1,5-cm warstwa podłoża była sucha. Ale roślina może więdnąć od nadmiaru wody - gdy zauważysz, że woda stale gromadzi się na podstawce - stopniowo ograniczaj podlewanie. U delikatnych roślin (np. paproci) przyczyną więdnięcia może być suche powietrze – zraszaj je często.

Gdy liście stają się coraz bledsze, a pędy się nie wydłużają - w podłożu może brakować składników mineralnych – przesadź roślinę do nowej ziemi lub zasil nawozem.

Blednięcie liści azalii - może być spowodowane nadmiarem wapnia w podłożu zastosuj odżywkę bogatą w żelazo (unieszkodliwia wapń). Podczas przesadzania zmień podłoże na odpowiednie dla azalii (tzw. wrzosowe).

Ciemne kropki - mogą pojawić się na liściach paproci (np. zanokcicy). Zazwyczaj spowodowane jest to tym, że roślina stoi w przeciągu - jak najszybciej przestaw ją w bardziej osłonięte miejsce.

Małe brązowe kropki na liściach - mogą być spowodowane tym. że do zraszania rośliny używasz za chłodnej wody. Pamiętaj! Najbezpieczniej jest spryskiwać rośliny odstałą wodą o temperaturze pokojowej, woda ta nie powinna być gorszej jakości niż używana do podlewania.

Opadanie pąków kwiatowych - jest najczęściej spowodowane za skąpym podlewaniem lub suchym powietrzem. Są też kapryśne rośliny (np. szlumbergera), których nie przestawiaj ani obracaj, gdy pojawią się pąki kwiatowe.

Zasychanie końców - zdarza się delikatnym roślinom, gdy w pomieszczeniu jest za sucho. Wtedy rośliny obficie zraszaj i nawilżaj powietrze w pokoju (np. wieszać mokre ręczniki na grzejnikach). Rośliny nielubiące zraszania ustaw na tackach z wodą, na warstwie kamyków.

Brązowe plamki na liściach – mogą być spowodowane poparzeniem słonecznym. Przestaw roślinę w miejsce jasne, ale tak, by nie była narażona na kontakt z promieniami słońca.

Zwinięte ściemniałe liście - to może być zgnilizna korzeni, spowodowana nadmiernym podlewaniem. Przesadź roślinę niezależnie od pory roku. W nowej doniczce zrób na dnie 2-3-cm warstwę drenażu.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama