reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Kwiaty doniczkowe > Czy wiesz jak nawozić rośliny doniczkowe?

Czy wiesz jak nawozić rośliny doniczkowe?

W procesie fotosyntezy roślina wytwarza substancje pokarmowe. Potrzebuje też pewnych składników z gleby (azot, fosfor, potas). Oprócz tego - mniejszej ilości innych pierwiastków (żelaza, cynku, magnezu). Podłoże na nie zapewni jej tylu minerałów, ile trzeba. Dostarczaj je stosując nawożenie.

Skład nawozu zależy od gatunku, stanu rośliny, wieku i pory roku Najczęściej podaje się nawóz płynny co 2-3 tygodnie. Nawoź zdrowe i silnie ukorzenione rośliny. Podłoże powinno być w trakcie zabiegu dostatecznie wilgotne. Najlepiej rób to w chłodniejsze dni, a podczas upałów - wieczorem. Nawóz w pałeczkach wtykaj do doniczki blisko ścianki, w tabletkach - wepchnij aż blisko dna. Nawóz w formie granulek możesz mieszać z podłożem lub rozsypać na powierzchni.

Błąd to stosowanie takiego samego nawozu dla wszystkich roślin. Młode rośliny potrzebują go więcej - powinien zawierać dużo azotu. Przed kwitnieniem należy im się większa dawka fosforu i potasu. Rośliny szybko rosnące i duże wymagają intensywniejszego zasilania niż małe i wolno rosnące. W okresie spoczynku (od końca września do początku ) rośliny (z nielicznymi wyjątkami) w zazwyczaj nie potrzebują zasilania.

Wybór wieloskładnikowych nawozów dla roślin doniczkowych (w tabletkach lub w płynie) jest bardzo duży. Wiele z nich przeznaczonych jest da określonych typów roślin (da kwitnących bogate w potas, liściowych - w azot), a nawet da poszczególnych gatunków (jukki, paproci itp.). Stosuj różne na¬wozy i sprawdź, który najlepiej służy roślinie. Dla bezpieczeństwa trzymaj się zasady - połowa dawki zalecanej przez producenta - uchroni to rośliny przed szkodliwym przenawożeniem.

Zła kondycja rośliny nie jest nakazem do stosowania większą dawki nawozów. Przyczyny mogą być inne (np. zalanie korzeni, nieodpowiednie podaże, za mato lub za dużo światła). Wtedy dodatkowe nawożenie szkodzi. Gdy zauważysz, że po zastosowaniu nawozu roślina przestała rosnąć, jej liście żółkną i więdną, a kwiaty opadają – mogło dojść do przenawożenia. Wtedy ratuj roślinę natychmiastowym przesadzeniem (bez względu na porę roku) do nowej ziemi. Nawożenie możesz rozpocząć po 1-2 miesiącach.

Najbezpieczniejsze i najmniej kłopotliwe są nawozy typu osmocote. Stosuj je 2 razy w roku (podczas wiosennego przesadzania i jesienią). Mają postać granulek lub pałeczek -z jednorazowo zaaplikowanej dawki składniki mineralne uwalniają się stopniowo pod wpływem siły ssącej korzeni (rośliny nawożą się same). Składniki uwalniają się najszybciej w ciepłym i wilgotnym środowisku - latem, kiedy najbardziej potrzebuje ona zasilania, będąc w okresie najintensywniejszego wzrostu i kwitnienia.

Dokładnie czytaj zalecana producenta - unikniesz błędów. Sprawdzaj np. czy płynny nawóz jest od razu gotowy do użycia. czy musisz go rozcieńczyć. Pamiętaj! Nawóz w proszku bezpiecznie jest rozpuszczać w wodzie - w suchej postaci może spowodować poparzenie korzeni.

Składniki pokarmowe nawozów dolistnych (bogatych w pierwiastki śladowe) trafiają do rośliny bardzo szybko. Zaleca się je dla gatunków ze słabym systemem korzeniowym (np. ananasowate) i kwiatów o dużych liściach (np. filodendron). Nawóz podawaj, rozpylając roztwór na liście. Uwaga! Nie rozpylaj na liście roztworów zwykłych nawozów doglebowych - liście mogą ulec poparzeniu.

Zimą większość kwiatów przechodzi okres spoczynku - nawożenie jest im niepotrzebne. Są też takie, które wtedy kwitną – nawoź je wybierając odpowiedni nawóz dla roślin kwitnących i tzw. nawóz zimowy (ze zmniejszoną dawką azotu). Bezpieczny sposób zaopatrzenia tych roślin na zimę to zastosowanie we wrześniu jednego z nawozów typu osmocote.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe ERGOTAX

Księgowi & doradcy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama