REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wiesz jak nawozić rośliny doniczkowe?

REKLAMA

REKLAMA

W procesie fotosyntezy roślina wytwarza substancje pokarmowe. Potrzebuje też pewnych składników z gleby (azot, fosfor, potas). Oprócz tego - mniejszej ilości innych pierwiastków (żelaza, cynku, magnezu). Podłoże na nie zapewni jej tylu minerałów, ile trzeba. Dostarczaj je stosując nawożenie.

Skład nawozu zależy od gatunku, stanu rośliny, wieku i pory roku Najczęściej podaje się nawóz płynny co 2-3 tygodnie. Nawoź zdrowe i silnie ukorzenione rośliny. Podłoże powinno być w trakcie zabiegu dostatecznie wilgotne. Najlepiej rób to w chłodniejsze dni, a podczas upałów - wieczorem. Nawóz w pałeczkach wtykaj do doniczki blisko ścianki, w tabletkach - wepchnij aż blisko dna. Nawóz w formie granulek możesz mieszać z podłożem lub rozsypać na powierzchni.

REKLAMA

REKLAMA

Błąd to stosowanie takiego samego nawozu dla wszystkich roślin. Młode rośliny potrzebują go więcej - powinien zawierać dużo azotu. Przed kwitnieniem należy im się większa dawka fosforu i potasu. Rośliny szybko rosnące i duże wymagają intensywniejszego zasilania niż małe i wolno rosnące. W okresie spoczynku (od końca września do początku ) rośliny (z nielicznymi wyjątkami) w zazwyczaj nie potrzebują zasilania.

Wybór wieloskładnikowych nawozów dla roślin doniczkowych (w tabletkach lub w płynie) jest bardzo duży. Wiele z nich przeznaczonych jest da określonych typów roślin (da kwitnących bogate w potas, liściowych - w azot), a nawet da poszczególnych gatunków (jukki, paproci itp.). Stosuj różne na¬wozy i sprawdź, który najlepiej służy roślinie. Dla bezpieczeństwa trzymaj się zasady - połowa dawki zalecanej przez producenta - uchroni to rośliny przed szkodliwym przenawożeniem.

REKLAMA

Zła kondycja rośliny nie jest nakazem do stosowania większą dawki nawozów. Przyczyny mogą być inne (np. zalanie korzeni, nieodpowiednie podaże, za mato lub za dużo światła). Wtedy dodatkowe nawożenie szkodzi. Gdy zauważysz, że po zastosowaniu nawozu roślina przestała rosnąć, jej liście żółkną i więdną, a kwiaty opadają – mogło dojść do przenawożenia. Wtedy ratuj roślinę natychmiastowym przesadzeniem (bez względu na porę roku) do nowej ziemi. Nawożenie możesz rozpocząć po 1-2 miesiącach.

Najbezpieczniejsze i najmniej kłopotliwe są nawozy typu osmocote. Stosuj je 2 razy w roku (podczas wiosennego przesadzania i jesienią). Mają postać granulek lub pałeczek -z jednorazowo zaaplikowanej dawki składniki mineralne uwalniają się stopniowo pod wpływem siły ssącej korzeni (rośliny nawożą się same). Składniki uwalniają się najszybciej w ciepłym i wilgotnym środowisku - latem, kiedy najbardziej potrzebuje ona zasilania, będąc w okresie najintensywniejszego wzrostu i kwitnienia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dokładnie czytaj zalecana producenta - unikniesz błędów. Sprawdzaj np. czy płynny nawóz jest od razu gotowy do użycia. czy musisz go rozcieńczyć. Pamiętaj! Nawóz w proszku bezpiecznie jest rozpuszczać w wodzie - w suchej postaci może spowodować poparzenie korzeni.

Składniki pokarmowe nawozów dolistnych (bogatych w pierwiastki śladowe) trafiają do rośliny bardzo szybko. Zaleca się je dla gatunków ze słabym systemem korzeniowym (np. ananasowate) i kwiatów o dużych liściach (np. filodendron). Nawóz podawaj, rozpylając roztwór na liście. Uwaga! Nie rozpylaj na liście roztworów zwykłych nawozów doglebowych - liście mogą ulec poparzeniu.

Zimą większość kwiatów przechodzi okres spoczynku - nawożenie jest im niepotrzebne. Są też takie, które wtedy kwitną – nawoź je wybierając odpowiedni nawóz dla roślin kwitnących i tzw. nawóz zimowy (ze zmniejszoną dawką azotu). Bezpieczny sposób zaopatrzenia tych roślin na zimę to zastosowanie we wrześniu jednego z nawozów typu osmocote.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

REKLAMA

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

REKLAMA

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

REKLAMA