| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Kwiaty doniczkowe > Czy wiesz jak przesadzać rośliny doniczkowe?

Czy wiesz jak przesadzać rośliny doniczkowe?

Jeżeli twoja roślina wolno rośnie lub w ogóle przestała rosnąć, liście są mniejsze i pożółkłe, a korzenie wychodzą przez otwór w dnie doniczki, oznacza to, że trzeba ją przesadzić. Kiedy i jak należy to zrobić?

Najlepiej przesadzać rośliny wiosną lub na początku lata. Młode powinno się przesadzać raz do roku, a starsze co 2 lub 3 lata.

Jeżeli roślina znajduje się już w największej doniczce lub gdy osiągnęła pełnię wzrostu, raz na rok usuń wierzchnią warstwę ziemi na głębokość 5 cm, nie odkrywając głównych korzeni i zastąp ja nową ziemią doniczkową.

Zadbaj o to , aby ziemia do kwiatów miała odpowiednia zawartość azotu, fosforu i potasu. W sklepach ogrodniczych kupuj ziemię wyjałowioną. Wybieraj ziemię odpowiednią do wieku rośliny i tempa jej wzrostu.

Dla roślin doniczkowych dobra będzie także mieszanka nie zawierająca ziemi, składająca się z substytutów torfu, z dodatkiem nawozów i piasku niezbędnego do prawidłowego drenażu. Jeżeli użyjesz takiego podłoża, musisz po 2 miesiącach rozpocząć zasilanie. Jeżeli roślina rośnie w ziemi, przez pierwsze 3 miesiące nie trzeba jej zasilać.

Rośliny hodowane w doniczkach glinianych, niepowlekanych glazurą wymagają częstego podlewania, ale za to nie grozi im nasiąknięcie wodą.

Jak przesadzać? Na dnie doniczki ułóż warstwę drenującą ze żwiru. Jeśli doniczka jest gliniana i ma duży otwór w dnie, przykryj go kawałkiem skorupki lub większym kamieniem. W dużej plastikowej doniczce z kilkoma otworami w dnie ułóż skorupy na każdym otworze. Nasyp teraz cienką warstwę żwiru. Teraz połóż warstwę lekko wilgotnej mieszkanki do roślin doniczkowych, włóż roślinę pionowo i zasyp ją resztą ziemi, dobrze ją ubijając. Powierzchnia ziemi powinna się znajdować 1,5 cm poniżej górnej krawędzi doniczki o średnicy 12 cm i 5 cm przy średnicy 38 cm.

Roślinę ze starej doniczki powinno wyjmować się przez obrócenie doniczki do góry dnem i przytrzymanie jej łodygi tuż przy ziemi między palcami (płaska ręka, łodyga wchodzi między środkowy a serdeczny palec). Wyciągasz ją z całą bryłą korzeniową i rozczesujesz wystające z bryły ziemi korzenie widelcem – w ten sposób usuniesz zużytą ziemię i pobudzisz nowe korzenie do wzrostu.

Ubij teraz ziemię palcami. Jeśli wsypałeś substytut torfu, wystarczy tylko lekko ją przygnieść. Nigdy nie ubijaj ziemi na twardą, zwartą masę, bo woda nie wsiąknie w głąb podłoża.

Wsypując ziemię do doniczki, uderzaj jej dnem o stół – ziemia wypełni równomiernie doniczkę. Podlej roślinę tuż przy ściankach doniczki, unikając podlewania środka. Jeżeli po podlaniu poziom ziemi obniży się, dosyp jej do odpowiedniej wysokości.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Wojtowicz-Janicka

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »