REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jaka temperatura i wilgotność powietrza są optymalne dla roślin doniczkowych

Magdalena Pytkowska
Storczyk.
Storczyk.

REKLAMA

REKLAMA

Każdy, kto hoduje w domu rośliny, wie dobrze, jak trudno jest stworzyć im odpowiednie warunki. A z roślinami jest jak z rybkami – trzeba zapewnić im właściwą temperaturę, by mogły się prawidłowo rozwijać.

Temperatura

REKLAMA

REKLAMA

Rośliny doniczkowe nie powinno się narażać na zbytnie stresy związane z nagłymi zmianami temperatury. Ustawianie ich w miejscach, gdzie są silne przeciągi z pewnością im się nie przysłuży. Optymalną temperaturą w okresie letnim będzie dla nich 20-25°C, zaś zimą powinniśmy zapewnić im temperaturę około 18°C. Takie warunki są najlepsze do rozwoju większości roślin doniczkowych, zwłaszcza tych najpopularniejszych gatunków. Oczywiście minimalne odchylenia nie wpłyną zbytnio na kondycję rośliny, ale jeżeli pragniemy, by rozwijała się ona prawidłowo, powinniśmy jednak zadbać o właściwą temperaturę.

W tym celu jest najlepiej zakupić specjalny termometr do wnętrza. Umieśćcie go blisko roślin, by móc kontrolować ewentualne zmiany temperatury w ich otoczeniu. Jest to ważne szczególnie na początku hodowli, gdy nie jesteśmy w pełni przekonani, czy miejsce, które wybraliśmy dla roślinki jest właściwe. To, że wydaje się nam ono ładne i komfortowe, wcale nie znaczy, że jest dla niej korzystne. 

Zobacz także: Czy wiesz jak przycina się rośliny doniczkowe

Pamiętajmy także, że niektóre rośliny doniczkowe wymagają zmiany temperatury na jakiś czas. Szczególnie w okresie zimowym należy zwracać szczególną uwagę na zachowanie roślin. Może się okazać, że nie są one w stanie prawidłowo rozwijać się w ogrzewanych mieszkaniach. Rośliny bowiem, jak niektóre zwierzęta, potrzebują czasem znacznie niższych temperatur niż jesteśmy im w stanie zapewnić. Stąd też pamiętajmy, że czasami niezbędnym może okazać się przestawienie na pewien czas naszej roślinki w inne, chłodniejsze miejsce, np. na klatkę albo do łazienki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Trzeba więc pamiętać, że:

  • rośliny doniczkowe do prawidłowego rozwoju potrzebują temperatury pokojowej;
  • rośliny te bardzo źle znoszą nagłe zmiany temperatury (nie narażajmy ich na przeciągi);
  • niektóre rośliny w okresie zimowym wymagają zmiany miejsca.

Wilgotność powietrza

REKLAMA

Rośliny, by mogły się prawidłowo rozwijać, potrzebują odpowiednio nawilżonego powietrza, dzięki któremu zostaje zachowana równowaga transpiracji. Zbyt suche powietrze powoduje nadmierną utratę wody, co ostatecznie prowadzi do żółknięcia liści, a w konsekwencji do obumarcia rośliny.

Wiosną i latem powietrze w pomieszczeniach zamkniętych, w mieszkaniu czy domu, jest zwykle odpowiednio nawilżone, jednak jesienią i zimą warunki te ulegają nagłemu pogorszeniu. Winę za wszystko ponosi oczywiście centralne ogrzewanie. Wpływa ono niekorzystnie nie tylko na zdrowie i samopoczucie człowieka, ale także i roślin. Z jego to powodu poziom wilgotności spada nagle z 80% do około 40%, co może okazać się zabójcze dla niektórych naszych „zielonych podopiecznych”.

Co można na to poradzić? Można na pewno kupić specjalne urządzenie do nawilżania powietrza, jest ono bardzo przydatne. Kosztuje jednak całkiem sporo i nie sprawdza się w każdych warunkach. Poza tym jest ono niewłaściwe dla alergików, może wywoływać u nich reakcje alergiczne różnego typu.

Dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie po prostu umieszczenie doniczki z roślinką na mokrym żwirze, który zapewni jej odpowiednią ilość wody w tzw. suchym okresie. Ewentualnie można również zaopatrzyć się w małe i tanie urządzenie, które podlewa roślinę równomiernie, zapewniając jej tym samym idealne warunki. Tego typu rzecz można zakupić w każdym sklepie ogrodniczym, a nawet i supermarkecie.

Zobacz także: Jak pielęgnować rośliny doniczkowe zimą

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

REKLAMA

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

REKLAMA

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

REKLAMA