reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Kwiaty doniczkowe > Jaka temperatura i wilgotność powietrza są optymalne dla roślin doniczkowych

Jaka temperatura i wilgotność powietrza są optymalne dla roślin doniczkowych

Każdy, kto hoduje w domu rośliny, wie dobrze, jak trudno jest stworzyć im odpowiednie warunki. A z roślinami jest jak z rybkami – trzeba zapewnić im właściwą temperaturę, by mogły się prawidłowo rozwijać.

Rośliny doniczkowe nie powinno się narażać na zbytnie stresy związane z nagłymi zmianami temperatury. Ustawianie ich w miejscach, gdzie są silne przeciągi z pewnością im się nie przysłuży. Optymalną temperaturą w okresie letnim będzie dla nich 20-25°C, zaś zimą powinniśmy zapewnić im temperaturę około 18°C. Takie warunki są najlepsze do rozwoju większości roślin doniczkowych, zwłaszcza tych najpopularniejszych gatunków. Oczywiście minimalne odchylenia nie wpłyną zbytnio na kondycję rośliny, ale jeżeli pragniemy, by rozwijała się ona prawidłowo, powinniśmy jednak zadbać o właściwą temperaturę.

W tym celu jest najlepiej zakupić specjalny termometr do wnętrza. Umieśćcie go blisko roślin, by móc kontrolować ewentualne zmiany temperatury w ich otoczeniu. Jest to ważne szczególnie na początku hodowli, gdy nie jesteśmy w pełni przekonani, czy miejsce, które wybraliśmy dla roślinki jest właściwe. To, że wydaje się nam ono ładne i komfortowe, wcale nie znaczy, że jest dla niej korzystne. 

Zobacz także: Czy wiesz jak przycina się rośliny doniczkowe

Pamiętajmy także, że niektóre rośliny doniczkowe wymagają zmiany temperatury na jakiś czas. Szczególnie w okresie zimowym należy zwracać szczególną uwagę na zachowanie roślin. Może się okazać, że nie są one w stanie prawidłowo rozwijać się w ogrzewanych mieszkaniach. Rośliny bowiem, jak niektóre zwierzęta, potrzebują czasem znacznie niższych temperatur niż jesteśmy im w stanie zapewnić. Stąd też pamiętajmy, że czasami niezbędnym może okazać się przestawienie na pewien czas naszej roślinki w inne, chłodniejsze miejsce, np. na klatkę albo do łazienki.

Trzeba więc pamiętać, że:

  • rośliny doniczkowe do prawidłowego rozwoju potrzebują temperatury pokojowej;
  • rośliny te bardzo źle znoszą nagłe zmiany temperatury (nie narażajmy ich na przeciągi);
  • niektóre rośliny w okresie zimowym wymagają zmiany miejsca.

Rośliny, by mogły się prawidłowo rozwijać, potrzebują odpowiednio nawilżonego powietrza, dzięki któremu zostaje zachowana równowaga transpiracji. Zbyt suche powietrze powoduje nadmierną utratę wody, co ostatecznie prowadzi do żółknięcia liści, a w konsekwencji do obumarcia rośliny.

Wiosną i latem powietrze w pomieszczeniach zamkniętych, w mieszkaniu czy domu, jest zwykle odpowiednio nawilżone, jednak jesienią i zimą warunki te ulegają nagłemu pogorszeniu. Winę za wszystko ponosi oczywiście centralne ogrzewanie. Wpływa ono niekorzystnie nie tylko na zdrowie i samopoczucie człowieka, ale także i roślin. Z jego to powodu poziom wilgotności spada nagle z 80% do około 40%, co może okazać się zabójcze dla niektórych naszych „zielonych podopiecznych”.

Co można na to poradzić? Można na pewno kupić specjalne urządzenie do nawilżania powietrza, jest ono bardzo przydatne. Kosztuje jednak całkiem sporo i nie sprawdza się w każdych warunkach. Poza tym jest ono niewłaściwe dla alergików, może wywoływać u nich reakcje alergiczne różnego typu.

Dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie po prostu umieszczenie doniczki z roślinką na mokrym żwirze, który zapewni jej odpowiednią ilość wody w tzw. suchym okresie. Ewentualnie można również zaopatrzyć się w małe i tanie urządzenie, które podlewa roślinę równomiernie, zapewniając jej tym samym idealne warunki. Tego typu rzecz można zakupić w każdym sklepie ogrodniczym, a nawet i supermarkecie.

Zobacz także: Jak pielęgnować rośliny doniczkowe zimą

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Veeam Software

Veeam to globalny lider w zakresie inteligentnego zarządzania danymi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama