| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Kwiaty doniczkowe > Jak hodować kapryśną orchideę?

Jak hodować kapryśną orchideę?

Najważniejszą rzeczą w hodowli orchidei jest światło. Ale nie dla wszystkich gatunków, bo niektóre z tych roślin najlepiej czują się w miejscach z dużą ilością światła, ale niekoniecznie bezpośrednio na słońcu. Inne zaś wolą mniejszy strumień światła i najlepiej je wtedy trzymać w pokoju wychodzącym na północ. Zobacz, jak hodować orchideę.

Przesadzanie

Pamiętaj, że te kwiaty nie lubią przesadzania. Najlepiej jeśli pozostanie na tym samym podłożu, co wcześniej. Jeżeli koniecznie chcesz ją przesadzać, zrób to po jej przekwitnięciu. Ucina się wtedy pęd kwiatowy za ostatnim oczkiem a przed pierwszym (najstarszym) kwiatem. Storczyk powtórzy kwitnienie po 10-12 tygodniach. Jeśli pęd zostanie ucięty zbyt nisko, storczyk kwitnienia nie powtórzy. Orchidea najlepiej rośnie postawiona na oknie wychodzącym na wschód.

Podlewanie

Podlewanie zależy od pory roku, ponieważ inaczej orchidea będzie pobierała wodę w upalny dzień, a inaczej w mroźną zimę. Przed podlewaniem najlepiej jest sprawdzić suchość ziemi w doniczce. Z reguły mają one bardzo delikatne i wrażliwe korzenie, więc pamiętaj, aby nie podlewać za często, bo po prostu zgniją. Nalewaj wody do talerzyka, a od czasu do czasu zraszaj od góry korzenie.

Orchidee mają to do siebie, że lepiej znoszą wysuszenie niż przesadną ilość wody. Zanim ponownie podlejesz roślinę, podłoże w całej niemal doniczce powinno być suche. Kwiaty te najlepiej czują się w wilgotnym powietrzu. Chodzi o to, że wolą pobierać wilgoć z otoczenia, niż wodę bezpośrednio.

Niektóre orchidee do tego, by zakwitnąć, potrzebują wysuszenia. Musisz wtedy ograniczyć podlewanie. Orchidea rośnie najlepiej w specjalnym akwarium w podłożu z kawałków odkażonej kory. Wtedy zrasza się roślinę tworząc jej wilgotny mikroklimat.

Zobacz: Rodzaje nawozów do kwiatów

Nawożenie

Storczyki rosną na ogół wolno. Zwiększanie zalecanych dawek nawozu nie prowadzi wcale do bujniejszego wzrostu roślin. Skutkiem jest zwykle nadmierne zasolenie podłoża, a następnie spalenie korzeni i śmierć roślin. Pamiętaj, aby nawozić mało, mocno rozcieńczonymi nawozami.

Niektóre odmiany mogą być tak wrażliwe, że podczas przeciągu mogą gubić kwiaty i pąki. U storczyków to normalne, że kwiatki co jakiś czas usychają i odpadają. Zdarza się, że w przeciągu 1,5 roku roślina kwitnie trzy razy. 

Polecamy również: Właściwe przesadzanie

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Brzezińska Narolski Adwokaci sp.p

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »