REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Kaktusy.
Kaktusy.

REKLAMA

REKLAMA

Przy pielęgnacji kaktusów pamiętajmy, że kaktusy najlepiej czuja się w ciepłych i jasnych miejscach. A najlepiej przesadzać je w miesiącach wiosennych marcu i kwietniu.

Przesadzanie

REKLAMA

Przesadzając kaktusy pamiętajmy o dobrze dobranej doniczce. Najbardziej odpowiednie są do kaktusów doniczki gliniane. Ich porowate ścianki zapewniają dostęp powietrza do korzeni, które oddychają tak samo jak nadziemne części rośliny. Każda doniczka musi mieć otwór w dnie, przez który wycieka nadmiar nie wchłoniętej wody. W przeciwnym razie zbierająca się na dnie doniczki woda zakwasza ziemię i powoduje gnicie korzeni. Do przesadzania starszych, dużych okazów używamy ziemi cięższej niż do przesadzania młodych. Lekkiej, przewiewnej próchniczej ziemi wymagają zarówno sadzonki i siewki, jak i okazy z chorymi korzeniami. Wpływa ona dodatkowo na tworzenie się nowych korzeni. 

REKLAMA

Najlepszymi miesiącami do przesadzania kaktusów są marzec i kwiecień. Nie należy natomiast w tym okresie przesadzać okazów, które kwitną lub mają pączki kwiatowe. Zróbmy to później, po przekwitnięciu, bez względu na porę roku. Zdrowych i większych okazów nie musimy przesadzać każdego roku. Wystarczy to robić co 2/3 lata. Co roku natomiast powinniśmy przesadzać siewki i mniejsze okazy, zwłaszcza te które są posadzone w miniaturowych doniczkach.

Zobacz także: Co zrobić, aby kaktusy zakwitły?

Na 2-3 dni przed przesadzeniem nie podlewaj kaktusów w ogóle, z wyjątkiem gatunków epifitycznych, jak np. : Epiphyllum, Phyllocactus, Rhipsalis. Przesuszenie ziemi przed przesadzeniem pozwoli na całkowite usunięcie starej ziemi z doniczek i dokładne zbadanie stanu korzeni. Jeżeli doniczka do której przesadzamy kaktusa jest duża i głęboka, dobrze będzie nasypać jeszcze na dno warstwę piasku lub drobnego żwiru. Następnie wsyp trochę ziemi, trzymając w lewej ręce roślinę umieść ją pośrodku doniczki na odpowiedniej wysokości i wypełnij doniczkę ziemią. Przesadzone kaktusy postaw w ciepłym i lekko zaciemnionym miejscu i podlej je po raz pierwszy po 2/3 dniach. Najlepiej jest sadzić kaktusy w szerokich i niezbyt głębokich ceramicznych miskach. 

Zobacz także: Rośliny dla leniwych

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nawożenie

Dla kaktusów najlepsze są nawozy z większym udziałem potasu i fosforu. Pamiętajmy, że zbyt duża dawka nawozu jest dla kaktusów bardzo szkodliwa. Świeżo przesadzonych i chorych kaktusów nie należy w żadnym wypadku zasilać nawozami. Mogą one doprowadzić do zniszczenia rośliny. Nawozimy tylko rośliny zdrowe i tylko w okresie wegetacji (od marca do września), najwyżej raz w miesiąc bardzo niewielkimi dawkami gotowej mieszanki nawozów sztucznych lub rozcieńczoną gnojowicą (1 l gnojowicy na 10 l wody).

Zobacz także: Czyszczenie i pielęgnacja roślin

Rozmnażanie 

REKLAMA

Kaktusy możemy rozmnażać generatywnie (z nasion) lub wegetatywnie (przez sadzonkowanie lub szczepienie). Nasiona wysiewamy wiosną lub na początku lata w czyste, mineralne podłoże (piasek, perlit) do płaskich naczyń. Ustawiamy je w jasnym miejscu, ale nie bezpośrednio na słońcu, przykrywamy folią, zapewniamy wysoką temperaturę (ok. 25 st. C) i utrzymujemy wilgotne podłoże. Nasiona kiełkują po kilku tygodniach. Po ok. 2 miesiącach od wykiełkowania siewki należy powtórnie przesadzić. Niektóre kaktusy rozmnażają się także przez szczepienie. Ułatwia ono uprawę gatunków trudno rosnących na swoich korzeniach oraz umożliwia przeżycie formom bez chlorofilowym, przyśpieszając wzrost i kwitnienie.

Szczepienie nie jest zabiegiem trudnym, jednak nie zawsze kończy się powodzeniem. Wymaga ono doświadczenia i podstawowych wiadomości z zakresu fizjologii roślin. Powierzchnia cięcia powinna być równa, a podkładka, której zadaniem będzie pobierać wodę z solami mineralnymi, musi ściśle przylegać do części naziemnej kaktusa. Oba fragmenty należy połączyć długimi cierniami lub sterylnymi igłami. Zabieg przeprowadza się w okresie wzrostu. Zrośnięcie następuje po kilku dniach. 

Zobacz także: Podlewanie roślin doniczkowych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

REKLAMA

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

REKLAMA

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

REKLAMA