reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Kwiaty doniczkowe > Pielęgnacja kaktusów

Pielęgnacja kaktusów

Przy pielęgnacji kaktusów pamiętajmy, że kaktusy najlepiej czuja się w ciepłych i jasnych miejscach. A najlepiej przesadzać je w miesiącach wiosennych marcu i kwietniu.

Przesadzanie

Przesadzając kaktusy pamiętajmy o dobrze dobranej doniczce. Najbardziej odpowiednie są do kaktusów doniczki gliniane. Ich porowate ścianki zapewniają dostęp powietrza do korzeni, które oddychają tak samo jak nadziemne części rośliny. Każda doniczka musi mieć otwór w dnie, przez który wycieka nadmiar nie wchłoniętej wody. W przeciwnym razie zbierająca się na dnie doniczki woda zakwasza ziemię i powoduje gnicie korzeni. Do przesadzania starszych, dużych okazów używamy ziemi cięższej niż do przesadzania młodych. Lekkiej, przewiewnej próchniczej ziemi wymagają zarówno sadzonki i siewki, jak i okazy z chorymi korzeniami. Wpływa ona dodatkowo na tworzenie się nowych korzeni. 

Najlepszymi miesiącami do przesadzania kaktusów są marzec i kwiecień. Nie należy natomiast w tym okresie przesadzać okazów, które kwitną lub mają pączki kwiatowe. Zróbmy to później, po przekwitnięciu, bez względu na porę roku. Zdrowych i większych okazów nie musimy przesadzać każdego roku. Wystarczy to robić co 2/3 lata. Co roku natomiast powinniśmy przesadzać siewki i mniejsze okazy, zwłaszcza te które są posadzone w miniaturowych doniczkach.

Zobacz także: Co zrobić, aby kaktusy zakwitły?

Na 2-3 dni przed przesadzeniem nie podlewaj kaktusów w ogóle, z wyjątkiem gatunków epifitycznych, jak np. : Epiphyllum, Phyllocactus, Rhipsalis. Przesuszenie ziemi przed przesadzeniem pozwoli na całkowite usunięcie starej ziemi z doniczek i dokładne zbadanie stanu korzeni. Jeżeli doniczka do której przesadzamy kaktusa jest duża i głęboka, dobrze będzie nasypać jeszcze na dno warstwę piasku lub drobnego żwiru. Następnie wsyp trochę ziemi, trzymając w lewej ręce roślinę umieść ją pośrodku doniczki na odpowiedniej wysokości i wypełnij doniczkę ziemią. Przesadzone kaktusy postaw w ciepłym i lekko zaciemnionym miejscu i podlej je po raz pierwszy po 2/3 dniach. Najlepiej jest sadzić kaktusy w szerokich i niezbyt głębokich ceramicznych miskach. 

Zobacz także: Rośliny dla leniwych

Nawożenie

Dla kaktusów najlepsze są nawozy z większym udziałem potasu i fosforu. Pamiętajmy, że zbyt duża dawka nawozu jest dla kaktusów bardzo szkodliwa. Świeżo przesadzonych i chorych kaktusów nie należy w żadnym wypadku zasilać nawozami. Mogą one doprowadzić do zniszczenia rośliny. Nawozimy tylko rośliny zdrowe i tylko w okresie wegetacji (od marca do września), najwyżej raz w miesiąc bardzo niewielkimi dawkami gotowej mieszanki nawozów sztucznych lub rozcieńczoną gnojowicą (1 l gnojowicy na 10 l wody).

Zobacz także: Czyszczenie i pielęgnacja roślin

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mirosław Siwiński

Radca Prawny nr wpisu WA-9949 Doradca Podatkowy nr wpisu 09923

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama