reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Kwiaty doniczkowe > Kalendarium opieki nad kwiatami

Kalendarium opieki nad kwiatami

Twoją pasją są kwiaty i pragniesz zapewnić im kompleksową opiekę przez cały rok? Nic prostszego – wystarczy, że zapoznasz się kalendarium opieki nad roślinami. Dzięki niemu dowiesz się, czego potrzebują Twoje kwiaty w poszczególnych miesiącach i co możesz zrobić, aby poszerzyć swoją domową kolekcję!

Zacznijmy od początku roku – styczeń to miesiąc, w którym należy zasilać nawozem zimowym kwiaty, które kwitną akurat o tej porze roku. To również dobry czas na wysiew begonii bulwiastych i wiecznie kwitnących. Pod koniec stycznia możesz zacząć pędzić rośliny cebulowe.    

Kolejny miesiąc, luty, obfituje w zajęcia związane z przesadzaniem i przycinaniem kwiatów doniczkowych. Pamiętajmy, aby przesadzać kwiaty do odpowiednio dobranych doniczek, w których przygotowaliśmy w zależności od rodzaju hodowanego kwiatu specjalną mieszankę glebową. Na początku lutego możemy także zacząć podlewać sukulenty, pamiętajmy jednak, by dawki wody były raczej skąpe.

Marzec jest miesiącem, kiedy domowy ogrodnik ma pełne ręce roboty. Kwiaty wymagają systematycznego podlewania, nawożenia i zraszania (w zależności od potrzeb). Przesadzone w lutym kwiaty zaczynamy zasilać odpowiednimi nawozami, możemy także przesadzić kwiaty, którym do tej pory nie zdążyliśmy zmienić podłoża. Marzec to dobry miesiąc do rozmnażania kwiatów poprzez sadzonki pędowe i liściowe.

W kwietniu należy pamiętać, aby przestawić gatunki wiosenne w chłodniejsze miejsce – pierwiosnki, rośliny cebulowe i inne kwiaty dłużej zachowają swój ozdobny wygląd. Zwykle to właśnie w kwietniu przestają grzać kaloryfery, zatem zmniejszamy także dawki wody podawane kwiatom.

Nie zapominajmy o nawożeniu roślin, zwłaszcza w maju. Wtedy rośliny nadal przeżywają swój największy rozwój. Gatunki lubiące wilgoć zraszajmy często, ale tylko wtedy, gdy nie padają na nie promienie słoneczne.

Czerwiec jest idealnym miesiącem do wystawienia kwiatów na świeże powietrze, oczywiście wystawiajmy tylko te gatunki nadające się do werandowania. W czerwcu, gdy słońce jest bardzo intensywne, nie możemy zapominać o cieniowaniu kwiatów stojących na parapetach okien południowych. Ze względu na wysokie temperatury musimy także regularnie podlewać naszych zielonych podopiecznych. W czerwcu mogą pojawić się szkodniki – należy zwracać zatem uwagę na liście kwiatów, aby szybko zapobiec zagrożeniu.

W lipcu przede wszystkim pamiętajmy o systematycznym podlewaniu! Ważne jest także zasilanie kwiatów – przeważnie raz na 10 dni nawozem wieloskładnikowym. Jeśli wyjeżdżamy w lipcu na wakacje musimy odpowiednio zadbać o naszych podopiecznych. Niektóre kwiaty bez podlewania przez dłuższy czas usychają, dlatego warto zadbać o stały dostęp do wody podczas naszej nieobecności.

Sierpień jest miesiącem, w którym należy stopniowo ograniczać zasilanie kwiatów oraz podlewanie niektórych gatunków – np. gloksynii. Warto dokładnie obejrzeć sukulenty – dla nich sierpień jest miesiącem szczególnego ryzyka ataku szkodników.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

TaxCorner

TaxCorner - Kancelaria Doradcy Podatkowego Artur Ratajczak jest młodą, prężnie rozwijającą się firmą doradztwa podatkowego. Świadczymy usługi doradcze, wykorzystując swoją wiedzę i doświadczenie oferujemy usługi najwyższej jakości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama