| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Kwiaty doniczkowe > Cykas (Sagowiec)

Cykas (Sagowiec)

Ta wyglądem przypominająca paproć roślina jest przedstawicielem sagowców – roślin z pogranicza paproci i roślin nagonasiennych. Charakteryzuje ją długowieczność (w naturalnych warunkach dożywa nawet do kilku tysięcy lat) oraz niewielki przyrost roczny.

Wygląd rośliny jest bardzo oryginalny – łodyga wygląda jak wielka bulwa, z której wyrastają wspaniałe, pierzaste liście, osiągające długość nawet do 1 metra. Roślina ta jest dwupienna, ale bardzo ciężko ustalić płeć kupowanego okazu. Ponadto w warunkach domowych, nawet jeśli uda nam się zdobyć oba rodzaje, nie uzyskamy nasion.

Stanowisko

Cykas powinien rosnąć w miejscu słonecznym, ale o rozproszonym świetle. Ciągłe nasłonecznienie powoduje usychanie liści. Optymalną temperaturą dla rośliny jest 18 – 20 stopni latem i 10 – 12 zimą.

Podlewanie

Roślina powinna być podlewana rzadko, wodą odstaną lub przegotowaną. Natomiast często należy ją zraszać – zwłaszcza w zimie, gdy w mieszkaniu jest suche powietrze. Jeśli zdecydujemy się zapewnić roślinie odpoczynek zimą (niską temperaturę, w granicach 8 – 10 stopni) możemy zaprzestać zraszania.

Przesadzanie

Młodsze okazy przesadzamy co roku, porą wiosenną. Starsze przesadza się rzadko, co kilka lat. Pamiętajmy, że idealne dla cykasów podłoże jest przepuszczalne, złożone z próchnicy liściowej, torfu i piasku.

Nawożenie

Cykasy zasilamy w sezonie wegetacyjnym nawozami o przewadze azotu nad potasem – np. Pinivit, Fruktus.

Rozmnażanie

Roślinę rozmnaża się z importowanych nasion lub z bocznych odrostów rośliny.

Specyfika

Cykasy wykształcają długi i gruby korzeń główny, palmowy oraz niewielką siatkę korzeni bocznych. Warto pamiętać, by hodować je w płytkich i szerokich donicach – wtedy siatka korzeni bocznych będzie większa, a te same siebie zasilają w azot. Dzięki temu roślina będzie mogła dostarczać sama sobie niezbędnych substancji odżywczych.

Zobacz też : Modne doniczki

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Gardocki i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni

Polska Kancelaria świadcząca kompleksową obsługę prawną.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »