| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Kwiaty doniczkowe > Papirus (Cibora zmienna)

Papirus (Cibora zmienna)

Głównym walorem papirusów są ich liście tworzące ciekawy krój – nie bez powodu papirusy zyskały nazwę „roślin parasoli”. Liście zebrane w kępy, zwieńczone smukłą łodygą przypominają otwarty parasol. Roślina pochodzi z Madagaskaru, ale bardzo dobrze czuje się w warunkach domowych. Świadczy o tym fakt, że podobnie jak w swej ojczyźnie, tak i w mieszkaniu osiąga wysokość do jednego metra!

Stanowisko

Jasne, dobrze oświetlone miejsce bez ingerencji promieni słonecznych jest najlepsze dla papirusów.
Latem optymalną temperaturą dla tej rośliny są temperatury w granicach 20 stopni. Dobrze znoszą wysokie temperatury nawet zimą, lecz w okresie od października do lutego, czyli w okresie spoczynku temperatura powinna być niższa – 10 – 15 stopni. W tym okresie rezygnujemy też z pozostawiania wody na podstawce.

Podlewanie

Roślina wymaga częstego podlewania chłodną wodą. Ponadto doniczka powinna stać stale w podstawce lub innym naczyniu wypełnionym wodą. Możemy także zraszać papirusy chłodną wodą.

Przesadzanie

Rośliny te rosną bardzo szybko – w razie potrzeby można je przesadzać do większych doniczek nawet dwa razy w roku. Najlepszą glebą do rozwoju papirusów jest gleba kompostowa lub specjalna mieszanina gliny, ziemi liściowej i piasku.

Zobacz także :  Setkrezja purpurowa

Nawożenie

Papirusy powinny być regularnie zasilane – najlepiej roztworem flory hydroponicznej.

Rozmnażanie

Rozmnażanie papirusów jest dość łatwe. W warunkach uprawy domowej rozmnaża się poprzez rozsadzanie z sadzonek pędowych. Wybieramy młode pędy i ucinamy je 5 cm poniżej parasola liści. Dodatkowo należy pamiętać, by skrócić liście o połowę (zmniejszy to powierzchnię parowania). Miejsce cięcia zabezpieczamy węglem drzewnym, a następnie sadzonkę umieszczamy w piasku i przykrywamy folią.

Specyfika

Roślina ma bagienne nawyki. Woda, która zalega, powinna sięgać do bryły korzeniowej, ale pamiętajmy, by szyjka korzeniowa i łodygi pozostały suche.

Zobacz także : Szkodniki dręczące rośliny doniczkowe

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Sedlak & Sedlak

Najstarsza polska firma doradztwa HR. To zobowiązuje.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »