| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Kwiaty doniczkowe > Jakaranda (Jacaranda mimosifolia)

Jakaranda (Jacaranda mimosifolia)

Jakaranda (Jacaranda mimosifolia) pochodzi z Brazylii. W naturalnych warunkach może urosnąć nawet do 15 m, natomiast w warunkach hodowlanych jej wielkość nie przekracza zazwyczaj 2 m. Charakterystyczną cechą jakarand jest to, że przez cały rok są zielone, a ich liście, dorastające nawet do 25 cm długości, przypominają nieco liście paproci lub mimozy. Niestety, w warunkach hodowlanych jakaranda nie kwitnie.

Stanowisko

Jakaranda wymaga hodowania w miejscu ciepłym o podwyższonej wilgotności. Najlepiej nadaje się na stanowisko jasne, oświetlone rozproszonym światłem. Ciepło potrzebne jest zwłaszcza młodym osobnikom, dla nich w zimie temperatura nie powinna spadać poniżej 16 stopni. Natomiast osobniki starsze, bardziej zahartowane, mogą przebywać w temperaturze 12 stopni bez szkody dla swojego wyglądu i rozwoju. Pamiętajmy także, aby zimą ustawiać rośliny w oknie południowym lub blisko niego. W okresie letnim, kiedy temperatury przekraczają 25 stopni jakarandy wymagają wietrzenia.

Podlewanie

Rośliny te najlepiej rozwijają się, gdy zapewnimy im wysoką wilgotność powietrza. Dla utrzymania jak najwyższej wilgotności wskazane jest zraszanie liści oraz ustawienie rośliny w naczyniu ze żwirem, w którym stale zalega woda. Podlewamy rośliny zimną wodą. Należy także pamiętać, że w okresie wegetacyjnym, czyli od marca do września jakarandy nie wymagają częstego podlewania.

Zobacz także : Żywe kamienie

Nawożenie

Od wiosny do jesieni rośliny te wymagają nawożenia raz w tygodniu. Do zasilania najlepiej służą płynne nawozy bez wapna, podawane do gleby.

Rozmnażanie

Trudno rozmnożyć jakarandę w warunkach domowych. Najczęściej rozmnaża się przez wysiew nasion sprowadzonych z obszarów naturalnego występowania rośliny. Nasiona kiełkują w przeciągu 5 tygodni i raczej selektywnie. Do rozmnażania, jako sadzonki, mogą posłużyć także fragmenty pędów, jednak bez ukorzeniacza ciężko się przyjmują.

Specyfika

Jakarandy tworzą tylko jeden pęd, z którego odchodzą ozdobne liście. Aby zagęścić nieco przestrzeń możemy posadzić po kilka okazów w jednej donicy. Pamiętajmy także, aby podcinać wierzchołek pędu – pomoże to zagęścić koronę.

Zobacz także : Szkodniki dręczące rośliny doniczkowe

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jakaranda (Jacaranda mimosifolia).
Jakaranda (Jacaranda mimosifolia).

PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Talento

Firma konsultingowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »