reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Kwiaty doniczkowe > Hoja różowa (Woskownica)

Hoja różowa (Woskownica)

Hoja różowa (woskownica) to bardzo efektowna zielona roślina o elastycznych pędach osiągających długość kilku metrów. Ozdobą hoi są jajowate, podłużne liście o ciemnozielonym kolorze i mięsistej strukturze. Kwiaty hoi mają walory zapachowe – w nocy, o poranku i podczas parnej pogody wytwarzają olejki eteryczne o miłym zapachu, a także duże krople miodowego nektaru. Okres kwitnienia hoi trwa od końca maja do późnej jesieni. Pamiętajmy, aby nie usuwać krótkopędów, gdyż kwiaty wytworzą się w następnym roku w tym samym miejscu.

Stanowisko

Hoje nadają się na stanowisko jasne, dobrze oświetlone, ze świeżym powietrzem. Optymalna temperatura w lecie powinna wynosić od 18 do 20 stopni, zaś w zimie od 10 do 12 stopni. Należy chronić te piękne rośliny przed przeciągami.

Podlewanie

W okresie wzrostu rośliny podlewanie powinno być obfite, a następnie w okresie spoczynku (XI – II) należy ograniczyć podawanie wody do minimum – podlewamy tylko po to, by bryła korzeniowa nie zaschła. Po okresie zimowym przestawiamy hoję w ciepłe miejsce i stopniowo zwiększamy podlewanie. Używana przez nas woda nie musi być miękka, ale musi być chłodna. Woskownicę można także zraszać, ale tylko wtedy, kiedy roślina wypuszcza nowe pędy. Podczas okresu kwitnienia należy zaprzestać tego procederu.

Zobacz także :  Kaktusy doniczkowe

Przesadzanie

Młode okazy można przesadzać co 2- 3 lata, natomiast stare należy przesadzać jak najrzadziej, ponieważ częste zmiany wpływają niekorzystnie na rozwój pąków kwiatowych.

Ochrona roślin

Starsze okazy rośliny powinny być podpierane. Pędy należy odwracać zawsze w tę samą stronę, gdyż roślina jest bardzo wrażliwa na kierunek padania promieni słonecznych. Zwłaszcza podczas pojawiania się pąków kwiatowych nie należy rośliny przekręcać, ponieważ może je zgubić. Aby temu zapobiec proponujemy oznaczenie doniczki po oświetlonej stronie.

Rozmnażanie

Hoje rozmnażają się wegetatywnie poprzez ukorzenienie lekko zdrewniałych młodych pędów, uciętych w taki sposób, aby miały dwie pary liści i pąk szczytowy. Najlepszą porą do sadzonkowania jest okres od maja do lipca.

Specyfika

W Polsce uprawiane są tylko dwa gatunki hoi – hoja różowa ( Hoya carnosa) i hoja piękna ( Hoya bella). W Europie znanych jest za to 6 gatunków tej pięknej rośliny. Naturalnymi warunkami hoi są tropikalne rejony Azji i Australii – tam możemy wyróżnić niemal 200 odmian!

Zobacz także : Szkodniki dręczące rośliny doniczkowe

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Hoja różowa (woskownica) to bardzo efektowna  zielona roślina o elastycznych pędach osiągających długość kilku metrów.
Hoja różowa (woskownica) to bardzo efektowna zielona roślina o elastycznych pędach osiągających długość kilku metrów.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Konieczny Grzybowski Polak sp. k.

Kancelaria

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama