reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Achimenes

Roślina ta występuje w Ameryce Środkowej i Południowej, jako mała, niepozorna roślinka. W uprawie natomiast występują jej znacznie barwniejsze i większe mieszańce – achimenes hybrida. Główną ozdobą rośliny są kwiaty – kwitnące latem tak obficie, że zakrywają niemal całkowicie liście. Zabarwienie roślin może być przeróżne – od łososiowych kwiatów, poprzez różowe, czerwone i niebieskie, do fioletowych. Okres kwitnienia rośliny trwa od czerwca do października. Liście achimenesa również są ozdobne – maja jajowaty, zaostrzony na końcach kształt oraz pokryte są mnóstwem drobnych włosków w purpurowej tonacji.

Stanowisko

Roślina nadaje się idealnie na stanowisko jasne, lecz bez bezpośredniego oddziaływania promieni słonecznych. Optymalna temperatura w lecie wynosi 18 - 20 stopni Celsjusza, natomiast w zimie – 16 - 18.

Podlewanie

Achimenes hybrida powinna być podlewana równomiernie, wyłącznie wodą niechlorowaną (odstaną) i letnią. Po kwitnieniu należy ograniczyć podlewanie, aż do całkowitego zasuszenia rośliny – następnie obcinamy część nadziemną i odstawiamy doniczkę w suche, ciepłe miejsce na całą zimę (roślina zimuje w postaci kłączy). Na wiosnę doniczkę należy wystawić w widne miejsce i rozpocząć podlewanie – pobudzi ono achimenesa do wytwarzania nowych łodyg.

Zobacz także: Ctenanthe (Ctenanthe)

Nawożenie

Zabieg ten należy przeprowadzać co 2-3 tygodnie, zwłaszcza w okresie kwitnienia.

Ochrona roślin

Achimenes hybrida jest na ogół odporna na szkodniki, lecz może zostać zaatakowane przez mączliki (białe muszki). Obecność tych szkodników objawia się poprzez deformację i odbarwienie liści, a także wpływa negatywnie na wzrost roślin. Do zwalczania mączlików najlepiej użyć preparatu Decis 2,5 EC lub Ambusz 25 EC o stężeniu 0,05%. Roślinie szkodzi także zbyt suche powietrze i nadmierne wahania temperatury.

Rozmnażanie

Roślina rozmnaża się poprzez podział kłączy, z sadzonek pędowych oraz liściowych. Kłącza rozsadzamy po kilka kawałków w jednej doniczce na początku lutego. Sadzonki pędowe ścinamy z roślin, których kłącza były wysadzane na początku lutego (możemy je pobierać do połowy marca). Ukorzeniają się one po 14 - 18 dniach w torfie z piaskiem, a następnie powinniśmy je przesadzić do docelowych doniczek.

Specyfika

Odmiany wysokie należy podpierać w okresie kwitnienia. Użycie 0,2% roztworu Alaru-85 (skrapiamy nim roślinę) pobudza roślinę do kwitnienia oraz pozytywnie wpływa na wielkość kwiatów.

Zobacz także : Jaką doniczkę wybrać?

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Achimenes.
Achimenes.

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Alicja Moszyńska

Właścicielka firmy Architektura Biznesu: doradza MSP w zakresie budowania marki i kultury firmy, marketingu, negocjacji i obsługi klienta.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama