| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Kwiaty doniczkowe > Pielęgnacja roślin podczas urlopu

Pielęgnacja roślin podczas urlopu

Nie masz co zrobić ze swoimi zielonymi podopiecznymi podczas urlopu? Boisz się, że mogą zwiędnąć podczas Twojej nieobecności z powodu braku wody? Wcale nie musi tak być! Zobacz, jak możesz je zabezpieczyć przed utratą wilgoci na czas swojego wyjazdu.

Wakacyjny urlop, choć tak przez Ciebie wyczekiwany, stwarza zagrożenie dla roślin. Jeśli nie możesz ich powierzyć opiece któregoś ze znajomych, warto poznać kilka sztuczek, które zapewnią im odpowiednie nawilżenie podczas Twojej nieobecności. Oto kilka z nich. 

Ustaw rośliny w odpowiednim miejscu

Ważne jest, abyś pamiętała o ograniczeniu zbędnego zużycia wody przez rośliny w procesie fotosyntezy. Zabierz rośliny z parapetów oraz innych nasłonecznionych miejsc – przestaw je do cienistych pomieszczeń lub ustaw z dala od okna. Pamiętaj, że słońce przyśpieszy wyparowywanie wody z gleby! Dobrze byłoby zostawić w pokoju, gdzie stoją rośliny uchylone okno – jednak przy dłuższych wyjazdach może okazać się to niebezpieczne. Dlatego ustaw rośliny w pobliżu otworów wentylacyjnych lub pozostaw pootwierane drzwi do wszystkich pomieszczeń, tak aby powietrze mogło swobodnie przepływać.

Rozpoznaj potrzeby roślin

Najważniejsze, abyś odpowiednio rozpoznała potrzeby swoich roślin. Jeśli masz kaktusy – problem podlewania rozwiązuje się sam! Wystarczy podlać je przed wyjazdem i zaraz po powrocie – w końcu są to rośliny nie wymagające ciągłego podlewania. Jeśli jednak Twoje kwiaty wymagają dużej wilgotności gleby oraz częstego podlewania – wstaw doniczki do wanny z wodą ( na wysokość około 2- 3 cm). Jeśli kwiaty doniczkowe nie wymagają częstego podlewania – podlej je przed wyjazdem, owiń w folię ( tak, by ta nie dotykała liści – stwórz im z folii szklarnię, która będzie utrzymywała odpowiedni poziom wilgoci) oraz ustaw wokół nich pojemniki z wodą – woda będzie parować nawilżając tym samym powietrze.

Zastosuj odpowiednie preparaty

HydroŻel- jest to specjalny preparat, który należy wymieszać z glebą znajdującą się w doniczce. HydroŻel magazynuje wodę – wchłania jej nadmiar z gleby, a następnie powoli i stopniowo uwalnia ją. Dzięki temu nie ma ryzyka przelania rośliny oraz stworzona jest możliwość rzadszego podlewania rośliny. W sam raz do zastosowania podczas wyjazdu na urlop.

Aqua Globes - jest to plastikowa, kolorowa tuba (może służyć także celom ozdobnym), którą napełniamy wodą, a następnie wbijamy w glebę w doniczce. Z kuli tej woda stopniowo wypływa do gleby, nawadniając ją. Należy pamiętać, aby podczas wbijania rurki w glebę nie zapchać odpływu wody glebą – w tym celu najlepiej wywiercić otwór w glebie np. palcem lub patyczkiem i dopiero później wsunąć w niego rurkę. Warto także zwrócić uwagę na ograniczoną pojemność kuli – w przypadku dużych kwiatów najlepiej zastosować dwa lub nawet trzy zbiorniki.

Polecamy: Podlewanie roślin doniczkowych

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

FakturaXL.pl

FakturaXL.pl jest producentem oprogramowania w zakresie fakturowania online dla firm i biur rachunkowych. Od ponad 12 lat tworzymy z pasją rozwiązania IT.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »