REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Szkodniki dręczące rośliny doniczkowe

Adrianne Mazurek
Rośliny doniczkowe.
Rośliny doniczkowe.

REKLAMA

REKLAMA

Jeśli z Twoimi kwiatkami dzieje się coś niedobrego – np. więdną im liście lub pojawiają się na nich wysuszone plamy, to znaczy, że mogły zostać zaatakowane przez szkodniki. Drobne owady mogą okazać się bardzo uciążliwe w zwalczaniu. Sprawdź, jak je rozpoznać i jak skutecznie pokonać!

Mszyce

REKLAMA

Mszyce są to malutkie owady, które mogą okazać się śmiertelnym zagrożeniem dla niektórych roślin. Ich głównym pożywieniem są soki roślin. Usadawiają się przeważnie na dolnych częściach liści oraz na pąkach – samice składają tam jaja. Liście zaatakowanych roślin są lepkie i często pokryte pęcherzami. Przy niedużej ilości roślin można je skutecznie zwalczać spłukując mszyce wodą. Zalęgnięciu się mszyc skutecznie przeciwdziała preparat EKO-mszyca. Służy on do pielęgnacji oraz utrzymywaniu higieny roślin doniczkowych.

Przędziorki

Są to maleńkie roztocza przypominające pajączki o ośmiu odnóżach (ich wielkość nie przekracza 1 mm). Larwy bardzo przypominają osobniki dorosłe i, tak jak one, żerują na liściach i pędach. Walkę z nimi należy zacząć jak najszybciej. Ich obecność sygnalizują żółtawe plamy na liściach oraz delikatna pajęczynka. Na początku, gdy ich kolonie są małe, można usuwać zakażone liście lub wystawić roślinę do zimnego pomieszczenia. Przędziorki nie lubią zimna, stąd najczęściej problemy z nimi występują w okresie zimy. Lubią za to suche powietrze, więc utrzymywanie wilgotności powietrza może im przeszkadzać. Kolejnym środkiem do walki z przędziorkami są preparaty chemiczne – Karate, Talstar i Parynica. Warto pamiętać, by opryski wykonywać poza domem.

Ziemiórki

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obecność ziemiórek można wykryć na podstawie małych, czarnych muszek, które nagle pojawiają się w mieszkaniu, krążąc wokół roślin. Po dokładnej obserwacji rośliny odkryjemy w glebie małe (do 7 mm), białe larwy o czarnych łebkach. Uszkadzają one korzenie roślin, drążą tunele w młodych pędach, w efekcie czego rośliny łapią infekcje grzybowe, co sprawia, że korzenie zaczynają gnić. Najczęściej szkodniki te składają jaja w wilgotnej glebie lub atakują roślinę po przesadzeniu – może zdarzyć się, że użyjemy zainfekowanej nimi gleby. Skutecznie zwalczają je preparaty chemiczne : Actellic 500 EC, Decis 2,5 EC, Sherpa 100 EC. Larwy można zwalczać także umieszczając w glebie specjalne pałeczki owadobójcze.

Czerwce

Małe owady ( do 5 mm), które żerują na dolnej stronie liści oraz na pędach. Szczególnie silnie rozwijają się zimą – ogrzewane mieszkania stwarzają im idealne warunki do życia. Skupiska owadów należy usunąć przy pomocy patyczka, a miejsce po nich posmarować wodą z denaturatem lub płynem do mycia naczyń.

Nicienie

Są to malutkie owady, żerujące w tkankach roślin. Zamieszkują one głównie środowiska wodne – także wilgotną glebę. Jeśli zauważymy na liściach nasze rośliny szorstkie plamy ( z początku bardzo drobne) to znaczy, że została ona zaatakowana przez nicienie. Należy zaprzestać zraszania rośliny wodą oraz usunąć chore liście.

Skoczogonki

Często po zbyt obfitym podlaniu rośliny wodą, możemy zauważyć malutkie skaczące owady. Są to skoczogonki. Są one jednak nieszkodliwe dla rośliny – odżywiają się martwymi tkankami roślinnymi, dzięki czemu użyźniają glebę. Jeśli jednak chcemy się ich pozbyć wystarczy zanurzyć doniczkę w wodzie po brzegi, a gdy tylko zauważymy pływające owady, wylać wodę wraz z nimi.

Zobacz także: Choroby pasożytnicze kwiatów

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

REKLAMA

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

REKLAMA

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

REKLAMA