reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Kwiaty doniczkowe > Szkodniki dręczące rośliny doniczkowe

Szkodniki dręczące rośliny doniczkowe

Jeśli z Twoimi kwiatkami dzieje się coś niedobrego – np. więdną im liście lub pojawiają się na nich wysuszone plamy, to znaczy, że mogły zostać zaatakowane przez szkodniki. Drobne owady mogą okazać się bardzo uciążliwe w zwalczaniu. Sprawdź, jak je rozpoznać i jak skutecznie pokonać!

Mszyce są to malutkie owady, które mogą okazać się śmiertelnym zagrożeniem dla niektórych roślin. Ich głównym pożywieniem są soki roślin. Usadawiają się przeważnie na dolnych częściach liści oraz na pąkach – samice składają tam jaja. Liście zaatakowanych roślin są lepkie i często pokryte pęcherzami. Przy niedużej ilości roślin można je skutecznie zwalczać spłukując mszyce wodą. Zalęgnięciu się mszyc skutecznie przeciwdziała preparat EKO-mszyca. Służy on do pielęgnacji oraz utrzymywaniu higieny roślin doniczkowych.

Są to maleńkie roztocza przypominające pajączki o ośmiu odnóżach (ich wielkość nie przekracza 1 mm). Larwy bardzo przypominają osobniki dorosłe i, tak jak one, żerują na liściach i pędach. Walkę z nimi należy zacząć jak najszybciej. Ich obecność sygnalizują żółtawe plamy na liściach oraz delikatna pajęczynka. Na początku, gdy ich kolonie są małe, można usuwać zakażone liście lub wystawić roślinę do zimnego pomieszczenia. Przędziorki nie lubią zimna, stąd najczęściej problemy z nimi występują w okresie zimy. Lubią za to suche powietrze, więc utrzymywanie wilgotności powietrza może im przeszkadzać. Kolejnym środkiem do walki z przędziorkami są preparaty chemiczne – Karate, Talstar i Parynica. Warto pamiętać, by opryski wykonywać poza domem.

Obecność ziemiórek można wykryć na podstawie małych, czarnych muszek, które nagle pojawiają się w mieszkaniu, krążąc wokół roślin. Po dokładnej obserwacji rośliny odkryjemy w glebie małe (do 7 mm), białe larwy o czarnych łebkach. Uszkadzają one korzenie roślin, drążą tunele w młodych pędach, w efekcie czego rośliny łapią infekcje grzybowe, co sprawia, że korzenie zaczynają gnić. Najczęściej szkodniki te składają jaja w wilgotnej glebie lub atakują roślinę po przesadzeniu – może zdarzyć się, że użyjemy zainfekowanej nimi gleby. Skutecznie zwalczają je preparaty chemiczne : Actellic 500 EC, Decis 2,5 EC, Sherpa 100 EC. Larwy można zwalczać także umieszczając w glebie specjalne pałeczki owadobójcze.

Małe owady ( do 5 mm), które żerują na dolnej stronie liści oraz na pędach. Szczególnie silnie rozwijają się zimą – ogrzewane mieszkania stwarzają im idealne warunki do życia. Skupiska owadów należy usunąć przy pomocy patyczka, a miejsce po nich posmarować wodą z denaturatem lub płynem do mycia naczyń.

Są to malutkie owady, żerujące w tkankach roślin. Zamieszkują one głównie środowiska wodne – także wilgotną glebę. Jeśli zauważymy na liściach nasze rośliny szorstkie plamy ( z początku bardzo drobne) to znaczy, że została ona zaatakowana przez nicienie. Należy zaprzestać zraszania rośliny wodą oraz usunąć chore liście.

Często po zbyt obfitym podlaniu rośliny wodą, możemy zauważyć malutkie skaczące owady. Są to skoczogonki. Są one jednak nieszkodliwe dla rośliny – odżywiają się martwymi tkankami roślinnymi, dzięki czemu użyźniają glebę. Jeśli jednak chcemy się ich pozbyć wystarczy zanurzyć doniczkę w wodzie po brzegi, a gdy tylko zauważymy pływające owady, wylać wodę wraz z nimi.

Zobacz także: Choroby pasożytnicze kwiatów

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Rośliny doniczkowe.
Rośliny doniczkowe.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

SI-Consulting Sp. z o.o.

Kompleksowe rozwiązania informatyczne dla przedsiębiorstw

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama