| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Ubezpieczenia > Ubezpieczenia: Wypadek drogowy TIR’a i samochodu osobowego - odszkodowanie

Ubezpieczenia: Wypadek drogowy TIR’a i samochodu osobowego - odszkodowanie

W 2006 roku miał miejsce wypadek z udziałem TIR'a i samochodu osobowego. Niestety w wyniku obrażeń, kierowca samochodu osobowego - zmarł. Rodzina zmarłego wystąpiła o odszkodowania - sprawa skończyła się w sądzie.

Polecany produkt:  Obowiązki pracodawcy na przełomie roku - PDF

Regulacje prawne umożliwiające domaganie zadośćuczynienia za śmierć osoby bliskiej, pojawiły się  w Polsce dopiero 3 sierpnia 2008 roku. Przedstawiciele Towarzystwa Ubezpieczeniowego, argumentowali przed Sądem, że skoro do wypadku doszło w 2006 roku, to nie ma podstaw do wypłaty środków. Innego zdania byli prawnicy rodziny.

- Zgodnie z aktualnym poglądem doktryny i orzecznictwa, najbliższemu członkowi rodziny zmarłego, przysługuje na podstawie art. 448 K.C. (w związku z artykułem 24 § 1 K.C.) zadośćuczynienie za doznaną krzywdę, gdy śmierć nastąpiła na skutek deliktu (czynu zabronionego), który miał miejsce przed dniem 3 sierpnia 2008 roku – tłumaczy Agnieszka Szymanek z Kancelarii Radców Prawnych EuCO.

Polecany produkt:  Samochód w firmie - PDF

Sąd przyznał 240 000 zł zadośćuczynienia dla córek ofiary

Po zbadaniu materiału dowodowego oraz przesłuchaniu świadków i biegłych, Sąd nakazał Ubezpieczycielowi wypłatę 120 tys. zł dla każdej z córek zmarłego Piotra W. Jako podstawę prawną wskazano Uchwałę Sądu Najwyższego z dn 13 lipca 2011 (III CZP 32/11, OSNC 2012/110), na mocy której najbliżsi ofiar wypadków sprzed 3 sierpnia 2008 mają prawo do ubiegania się o zadośćuczynienie.

Polecany produkt:  Komplet Podatki - Prawo Pracy i ZUS

Firma Ubezpieczeniowa odwołała się od tej decyzji, jednak Sąd Apelacyjny w całości podzielił stanowisko poprzednika i decyzją z grudnia 2014 roku, podtrzymał wyrok.

Dane bohaterów tekstu zostały celowo zmienione.

Autor: Aleksander Biernacki, toktu.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria klasyfikacyjna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »