| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Ubezpieczenia > Ubezpieczenie na życie jako zabezpieczenie spłaty kredytu gotówkowego

Ubezpieczenie na życie jako zabezpieczenie spłaty kredytu gotówkowego

Skorzystanie z oferty kredytu gotówkowego bądź hipotecznego oprócz obciążenia miesięcznego budżetu domowego ratami kredytowymi niesie ze sobą dodatkowe ryzyko braku możliwości spłaty zadłużenia w przypadku wystąpienia nieprzewidzianych zdarzeń. Banki posiadają w swojej ofercie ubezpieczenia na życie, które sprzedają razem z kredytem. Czy jednak oferta przygotowana przez bank jest korzystna dla klienta?

Poza bardzo wysoką składką ubezpieczenia chciałbym zwrócić jeszcze uwagę na zapis ogólnych warunków ubezpieczenia mówiący o wysokości świadczenia w przypadku śmierci kredytobiorcy (art. 15 ust. 15.1. „W przypadku Śmierci Ubezpieczonego Ubezpieczyciel na Życie wypłaca świadczenie w wysokości równej Kwocie Zadłużenia.” W praktyce oznacza to, że suma ubezpieczenia z miesiąca na miesiąc maleje, ponieważ co miesiąc płacąc ratę kredytobiorca zmniejsza swoje saldo zadłużenia. Ubezpieczenie na życie tradycyjne ma taką samą sumę ubezpieczenia przez cały okres ubezpieczenia, chyba że klient zdecyduje się na indeksację, czyli podwyższanie sumy ubezpieczenia o wskaźnik inflacji w każdą rocznicę ubezpieczenia. Śmierć klienta przed końcem okresu kredytowania (na wykresie zdarzenie oznaczone przerywaną zieloną linią) spowoduje w przypadku ubezpieczenia „bankowego” spłacenie jedynie salda zadłużenia. W przypadku tradycyjnego ubezpieczenia na życie towarzystwo w takim przypadku spłaca saldo zadłużenia, a resztę wypłaciłoby uposażonym wskazanym przez kredytobiorcę.

Z powyższego widać jak ważne jest sprawdzenie przed podpisaniem umowy kredytowej nie tylko warunków samej umowy, lecz także zapoznanie się z warunkami produktów dodatkowych wymaganych przez bank do uruchomienia kredytu. Warto porównać oferty ubezpieczeń na życie służących jako zabezpieczenie kredytu. Można na tym jedynie zyskać, pod warunkiem oczywiście, że bank zgodzi się na cesję ubezpieczenia na życie wykupionego przez kredytobiorcę poza bankiem. A jeżeli bank się nie zgodzi to zawsze można poszukać oferty w innym banku.

Zobacz także: Ubezpieczenie mieszkania lub domu – na co zwrócić uwagę?

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Perfecta

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK