| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Słownik kredytobiorcy > Toksyczne przekonania finansowe

Toksyczne przekonania finansowe

Jeżeli zdołamy zmienić nasze nastawienie do pieniędzy, łatwiej będzie nam walczyć z zadłużeniami. Warto zastanowić się, w jaki sposób zmienić nasze podejście do długu i naszych pieniędzy. Jakich stwierdzeń należy unikać?

Nie odkładajmy na ostatnią chwilę działań, które mogą nam pomóc w pozbyciu się długu lub pomnożeniu naszego majątku. Nawet najmniejsze sukcesy są ogromnym krokiem do przodu dla naszej motywacji. Nie nastawiajmy się negatywnie wobec jakiejś sytuacji – takie podejście prowadzi jedynie do rezygnacji, a stąd już niedaleka droga do porażki. Na pierwszy rzut oka takie metody mogą wydać nam się mało skuteczne, ale jest to naturalna reakcja na możliwość zmiany. Nasz mózg zamiast wspierać, chroni nas przed nowymi sytuacjami i szansami, a wszystko po to, by zapewnić nam bezpieczeństwo.

Jednym z najpopularniejszych przekonań wśród ludzi jest niechęć do wszelkich rozmów o pieniądzach. Często ten temat traktowany jest jako tabu – ludzie nie umieją o nich rozmawiać.

Zobacz także: Jak szybko wyjść z długów?

Kolejnym toksycznym przekonaniem jest bagatelizowanie swoich zadłużeń. Pieniądze są ważnym elementem naszego życia, dlatego nie powinniśmy pomniejszać ich roli. Wmawianie sobie, że nie stać nas na inwestycje jest często owocem naszej sytuacji finansowej, czyli zadłużenia. Zawsze nas stać na inwestowanie – najważniejszy jest po prostu wybór, w co i jak będziemy inwestować.

Innym toksycznym przekonaniem finansowym jest brak świadomości, że dług jest główną przeszkodą ku naszej niezależności finansowej (i nie tylko finansowej). Myśl o tym, że w momencie, gdy weźmiemy kredyt, będziemy mieć więcej pieniędzy w kieszeni jest złudna.

Często mamy również błędne nastawienie do pieniędzy, wynika to z naszej postawy roszczeniowej. Szef za mało nam płaci. Politycy nas okradają. Może to mało wiarygodne, ale takie myślenie zabiera nam energię do pozytywnego działania. Postawa roszczeniowa jest blokadą dla naszej energii. Dlatego weźmy odpowiedzialność za nasze pieniądze i nie oglądajmy się na innych.

Mamy również problemem z planowaniem finansowym, a właściwie jego brakiem. Oczywiście nikt nie wie, co będzie za rok czy dwa, ale zawsze możemy postawić sobie jakiś próg, który będziemy chcieli przekroczyć. Stawianie sobie celu, który chcemy osiągnąć, będzie motywować nas do działania. Plan ma pomóc wyznaczyć nam cele.

Jednym z toksycznych przeświadczeniem jest także to, że wmawiamy sobie brak czasu. Uważamy, że jesteśmy zajęci i dlatego nie możemy zająć się naszymi finansami. Może jednak wynika to z tego, że nie umiemy gospodarować naszym czasem? Czasu nie możemy rozciągnąć ani przedłużyć, możemy jednak dobrze go wykorzystać. Po prostu nie chcemy lub nie lubimy podejmować niektórych decyzji, dlatego też zostawiamy to na ostatnią chwilę.

Zobacz także: Jak szybko zadbać o swoje finanse?

Ostatnim i najgroźniejszym toksycznym przekonaniem finansowym jest akceptacja własnej niewiedzy na temat pieniędzy. Nie możemy wmawiać sobie, że finanse to skomplikowana i bezużyteczna wiedza. Tak naprawdę nie chcemy brać odpowiedzialności za to, co może stać się z naszymi pieniędzmi.

Zapomnij więc o pożyczkach, zadłużeniach i weź sprawy w swoje ręce. Dzięki temu uda ci się doprowadzić do niezależności finansowej. Jak szybko to się stanie, zależy tylko od Ciebie.

Tekst na podstawie książki: Inwestuj we własny dług. Autor: Sławomir Śniegocki

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Alicja Moszyńska

Właścicielka firmy Architektura Biznesu: doradza MSP w zakresie budowania marki i kultury firmy, marketingu, negocjacji i obsługi klienta.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »