| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Słownik kredytobiorcy > Kredyt hipoteczny z ubezpieczeniem pomostowym

Kredyt hipoteczny z ubezpieczeniem pomostowym

Do czasu umieszczenia w banku hipoteki nieruchomości kredytobiorca zmuszony jest płacić ubezpieczenie pomostowe. Bank próbuje przez to zmniejszyć ryzyko poniesienia dodatkowych kosztów.

Jak zabezpiecza się bank?

Ubezpieczenie pomostowe jest rodzajem czasowego zabezpieczenia dla banku. Jest obowiązkowe. Wymagane jest od momentu przyznania kredytu hipotecznego do czasu wpisania banku w hipotekę zakupionej nieruchomości. Bez ubezpieczenia pomostowego bank udzielając kredytu, narażałby się na ryzyko. Prawomocny wpis hipoteki do ksiąg wieczystych zwalania kredytobiorcę z obowiązku płacenia ubezpieczenia. Zazwyczaj formalnościami związanymi z nim zajmuje się bank. Kredyt zostaje ubezpieczony w towarzystwie współpracującym z bankiem, do roli kredytobiorcy należy jedynie płacenie go. Każda placówka nalicza ubezpieczenie według własnych stawek. Zazwyczaj kredytobiorca zmuszony jest do czasowego opłacania wyższego oprocentowania kredytu. W tym oprocentowaniu znajduje się składka na ubezpieczenie. To podniesienie kosztów o blisko %. W zależności od kredytu możemy płacić wyższe oprocentowanie dla całej kwoty pożyczki lub, w przypadku kredytu wypłacanego w transzach, dla pewnej części. Kredytobiorca zdecydowanie lepiej wyjdzie na opłacaniu ubezpieczenia pomostowego kredytu wypłacanego w transzach.

Zobacz także: Czym jest kredyt budowlano-hipoteczny?

Opóźniony proces wpisania banku w hipotekę 

Bank wymaga ubezpieczenia pomostowego przede wszystkim na wypadek opóźnienia wpisu w hipotekę nieruchomości. Odmowa takiego wpisu ma miejsce w szczególnych przypadkach:
- gdy kredytobiorca złoży wniosek o wpis z błędami formalnymi; mogą być to zwykłe literówki, które kosztować nas będą konieczność spłacenia większej kwoty kredytu
- gdy opłata za wniosek nie została uiszczona w wyznaczonym czasie.

Zobacz także: Czym jest i jak wykorzystać Biuro Informacji Kredytowej?

Odzyskaj pieniądze za zbyt długie opłacanie ubezpieczenia!
Kredytobiorca, który spłacał ubezpieczenie pomostowe jeszcze po dostarczeniu do banku odpisu z księgi wieczystej może ubiegać się o zwrot nadpłaty. Wystarczy wypełnić wniosek o zwrot środków.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Dagmara Jagodzińska

Specjalista w sprawach z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego oraz prawa cywilnego, w tym w szczególności sprawach o rozwód, separację, władzę rodzicielską, alimenty, kontakty z małoletnimi, podział majątku dorobkowego po rozwodzie, zniesienie współwłasności, sprawach wynikających z umów darowizny oraz stosunków spadkowych w rodzinie i innych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »