| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Słownik kredytobiorcy > EURIBOR i rata kredytu hipotecznego

EURIBOR i rata kredytu hipotecznego

W czasie kryzysu gospodarczego w Europie wielu kredytobiorcom opłacało się zadłużyć w euro. Kryzys mija i kurs waluty powoli się stabilizuje. EURIBOR z czasem wzrośnie, a to może nawet podwoić ratę kredytu hipotecznego.

EURIBOR – czym jest?

Każdy kredyt hipoteczny obciążony jest dodatkowym kosztem w postaci oprocentowania. Drugim ważnym elementem zadłużenia jest marża ustalana przez bank. W przypadku oprocentowania jego stawki są ruchome. To znaczy, że zmieniają się razem z wahaniami poziomu stóp procentowych. Z kolei marża zawsze będzie stała. Raz określona przy umowie kredytowej do końca pozostaje taka sama. Euribor to średni poziom stóp procentowych, określany dla kredytu hipotecznego zaciągniętego w euro. W Polsce euribor mierzony jest w stawkach co trzy miesiące (kwartał) lub co pół roku. Oznacza oprocentowanie, jakie nałożone zostanie na nasz kredyt hipoteczny w euro. W rzeczywistości jest to średnia stopa procentowa, jaką nalicza się, uwzględniając 60 europejskich banków. W przypadku kredytu w złotych oprocentowanie nazwane WIBOR jest mniejsze niż Euribor. Z kolei marża nakładana na kredyty w obcej walucie jest często niższa od tej nakładanej przez bank na kredytobiorcę z zadłużeniem w złotówkach.

Zobacz także: Jaka jest różnica między karencją a wakacjami kredytowymi?

Wyraźnie wyższe raty kredytu

Decyzja o zaciągnięciu kredytu w euro powinna być poprzedzona długimi przemyśleniami. Ryzyko, jakie wiąże się z zadłużeniem w obcej walucie jest wielkie. Tak naprawdę nawet najlepsi eksperci nie są w stanie przewidzieć, co za kilka lat będzie się działo z daną walutą. Jeśli złoty w stosunku do euro wciąż będzie się umacniał, kredyt w obcej walucie może przynieść nam korzyści. Co jeśli jednak euribor wzrośnie? Gdy skończy się kryzys i euro ustabilizuje swój kurs, kredyt z obcą walutą przestanie się nam opłacać. Wzrośnie oprocentowanie, kredytowe marże także będą wyższe. Warto zatem pamiętać o dodatkowym zabezpieczeniu, gdy kusi nas kredyt w euro.

Zobacz także: Czym jest spread?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Wiśniewski

Doradca podatkowy. Menedżer w Departamencie Doradztwa Podatkowego Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »