| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Słownik kredytobiorcy > EURIBOR i rata kredytu hipotecznego

EURIBOR i rata kredytu hipotecznego

W czasie kryzysu gospodarczego w Europie wielu kredytobiorcom opłacało się zadłużyć w euro. Kryzys mija i kurs waluty powoli się stabilizuje. EURIBOR z czasem wzrośnie, a to może nawet podwoić ratę kredytu hipotecznego.

EURIBOR – czym jest?

Każdy kredyt hipoteczny obciążony jest dodatkowym kosztem w postaci oprocentowania. Drugim ważnym elementem zadłużenia jest marża ustalana przez bank. W przypadku oprocentowania jego stawki są ruchome. To znaczy, że zmieniają się razem z wahaniami poziomu stóp procentowych. Z kolei marża zawsze będzie stała. Raz określona przy umowie kredytowej do końca pozostaje taka sama. Euribor to średni poziom stóp procentowych, określany dla kredytu hipotecznego zaciągniętego w euro. W Polsce euribor mierzony jest w stawkach co trzy miesiące (kwartał) lub co pół roku. Oznacza oprocentowanie, jakie nałożone zostanie na nasz kredyt hipoteczny w euro. W rzeczywistości jest to średnia stopa procentowa, jaką nalicza się, uwzględniając 60 europejskich banków. W przypadku kredytu w złotych oprocentowanie nazwane WIBOR jest mniejsze niż Euribor. Z kolei marża nakładana na kredyty w obcej walucie jest często niższa od tej nakładanej przez bank na kredytobiorcę z zadłużeniem w złotówkach.

Zobacz także: Jaka jest różnica między karencją a wakacjami kredytowymi?

Wyraźnie wyższe raty kredytu

Decyzja o zaciągnięciu kredytu w euro powinna być poprzedzona długimi przemyśleniami. Ryzyko, jakie wiąże się z zadłużeniem w obcej walucie jest wielkie. Tak naprawdę nawet najlepsi eksperci nie są w stanie przewidzieć, co za kilka lat będzie się działo z daną walutą. Jeśli złoty w stosunku do euro wciąż będzie się umacniał, kredyt w obcej walucie może przynieść nam korzyści. Co jeśli jednak euribor wzrośnie? Gdy skończy się kryzys i euro ustabilizuje swój kurs, kredyt z obcą walutą przestanie się nam opłacać. Wzrośnie oprocentowanie, kredytowe marże także będą wyższe. Warto zatem pamiętać o dodatkowym zabezpieczeniu, gdy kusi nas kredyt w euro.

Zobacz także: Czym jest spread?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »