| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Słownik kredytobiorcy > Karencja a wakacje kredytowe

Karencja a wakacje kredytowe

Karencja jest zawieszeniem spłat kredytu na dłuższy czas, niż pozwalają na to wakacje kredytowe. Sęk w tym, że zawieszoną ratę i tak trzeba będzie spłacić, być może z większymi odsetkami.

Czym jest karencja?

Karencja jest to okres zawieszenia spłaty rat kredytu hipotecznego. Decyzja banku następuje oczywiście po złożeniu odpowiedniego wniosku. Powoduje przesunięcie w czasie spłaty rat zawieszonego kredytu hipotecznego. Bank zazwyczaj nie pyta nas o powód złożenia wniosku. To wyjście z sytuacji dla kredytobiorców, których budżet jest na dany moment nadszarpnięty. Należy jedynie pamiętać, aby wniosek o zawieszenie płatności złożyć w banku odpowiednio wcześnie. Bank może go pozytywnie rozpatrzyć, jeżeli nasza dotychczasowa spłata rat prowadzona była w terminie, przynajmniej przez rok od momentu zaciągnięcia kredytu.

Zobacz także: Na czym polega ubezpieczenie kredytu?

Różnice między karencją a wakacjami kredytowymi

Podstawową różnicą pomiędzy karencją a wakacjami kredytowymi jest czas zawieszenie spłaty rat, na jaki zgadza się bank. W przypadku karencji przesunięciu płatności ulega jedynie część odsetkowa raty. Kapitał wciąż będzie musiał być przez nas spłacany. Zdarza się więc, że bank pozwala na stosunkowo długie, nawet kilkumiesięczne przesunięcie płatności. Z kolei wakacje kredytowe to zawieszenie spłaty obydwu części raty. W związku z tym najczęściej bank pozwala nam na miesięczne przesunięcie płatności w ramach wakacji kredytowych.

Konsekwencje zawieszenia spłaty rat kredytu

Udzielenie kredytobiorcy wakacji kredytowych jest korzystną sytuacją dla banku. To możliwość dodatkowego zarobku na kredycie. Należy przede wszystkim pamiętać, że zawieszenie płatności przesuwa ją jedynie w czasie. W końcu i tak będziemy musieli oddać brakującą ratę. Może się to wiązać z tym, że po upływie karencji bank podwyższy naszą płatność. Zawieszone środki mogą być włączone w część kapitałową rat. W związku z tym kolejne z nich będą miały podwyższone odsetki od wysokości kapitału.

Zobacz także: Jak szybko zadbać o swoje finanse?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

KPMG Sp. z o.o.

Polska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i członek sieci KPMG składającej się z niezależnych spółek członkowskich stowarzyszonych z KPMG International Cooperative (“KPMG International”), podmiotem prawa szwajcarskiego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »