reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Słownik kredytobiorcy > Obliczanie oprocentowania kredytu

Obliczanie oprocentowania kredytu

Choć zaciągnięcie kredytu wiąże się z licznymi kosztami, z całą pewnością największe znaczenie ma oprocentowanie. To od oprocentowania zależy, jak wysokie będą nasze odsetki.

Jaki wpływ na ratę kredytu ma oprocentowanie?

Oprocentowanie kredytu zawsze podawane jest w stosunku rocznym.

Raty kredytu płacone są co miesiąc, stąd też bank obliczając ją, bierze pod uwagę kwotę pozostałą do spłaty, stosując stopę procentową w odniesieniu do liczby dni w danym miesiącu. Im miesiąc krótszy, tym nieco mniejsze odsetki.

Zobacz także: Kredyt konsumencki

Raty równe a malejące

Na ratę spłacaną przez kredytobiorcę składają się kapitał oraz odsetki. W zależności od tego, czy wybierzemy ratę równą czy malejącą, nieco inaczej kształtuje się sposób obliczania raty.

W przypadku rat równych, stałym jej elementem jest całkowita rata. Rata równa składa się z naliczonych na dany miesiąc odsetek i części kapitału. Oznacza to, że wraz ze spłatą kolejnych rat zmniejszać się będzie wysokość odsetek, ale proporcjonalnie zwiększy się wysokość spłacanego kapitału.

W systemie rat malejących to kapitał stanowi stały element kredytu. Zmienia się natomiast wartość odsetek. Ponieważ kwota pozostała do spłaty wraz z kolejnymi regulowanymi ratami ulega zmniejszeniu, coraz niższe są również odsetki. Stąd też nasze raty powoli, ale systematycznie, maleją.

Kwota pozostała do spłacenia wynosi 300 tysięcy złotych. Przy oprocentowaniu 5,5%, w miesiącu składającym się z 31 dni odsetki wyniosą: 300 000 * 0,055 * 31/365 = 1401, 37 zł. Przy takich samych założeniach w miesiącu 28-dniowym odsetki wyniosą: 1265, 75 zł.

Zmiana oprocentowania

Należy pamiętać, że bank może zmienić wysokość oprocentowania. Jest ono bowiem zależne od stawek rynkowych – WIBOR lub LIBOR.

WIBOR (ang. Warsaw Interbank Offered Rate) to wskaźnik nazywany ceną pieniądza w Polsce. Natomiast LIBOR (ang. London Interbank Offered Rate) – cena pieniądza w Europie. Na ich podstawie banki aktualizują oprocentowanie kredytów (co miesiąc, trzy, czasem sześć miesięcy). O fakcie zmiany oprocentowania bank informuje swojego klienta wraz z przedstawieniem zaktualizowanego harmonogramu spłat kredytu.

Zobacz także: Jak korzystnie zawrzeć umowę kredytu

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne
VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Semczyszyn

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama