| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Rynek kredytów > Od 1 lipca kredyt będziesz mógł spłacić kredyt w walucie obcej

Od 1 lipca kredyt będziesz mógł spłacić kredyt w walucie obcej

1 lipca wchodzi w życie rekomendacja S II wydana przez Komisję Nadzoru Finansowego, nakazująca bankom zapewnienie możliwości spłaty kredytu walutowego w walucie obcej – tym samym niwelując koszty spreadu.

Czym jest spread?

Jeśli wzięliśmy kredyt w walucie obcej (euro, frankach szwajcarskich itp.), i tak spłacamy go w złotówkach. Bank dokonuje przeliczenia wpłaconych przez nas złotówek na walutę kredytu, stosując jednak zawsze swój przelicznik wartości – kupna i sprzedaży waluty. Różnica pomiędzy kursem nabycia a sprzedaży to właśnie spread. Widełki kursowe stosowane przez banki są na tyle różne, że przed dodaniem aneksu do umowy kredytowej warto zastanowić się nad opłacalnością spłaty kredytu w walucie. Zawsze spłacając kredyt walutowy złotówkami, bank dokonuje przeliczenia ich na właściwą walutę – z wykorzystaniem spreadu.

Zdarza się bowiem, że warunki spreadu są lepsze od różnicy kursowej w kantorach.

Jak dokonać przewalutowania?

Zmiana warunków spłaty kredytu wymaga sporządzenia aneksu do umowy kredytowej, co wiąże się niestety z dodatkową opłatą (ok. 180–250 zł, w zależności od banku). Ewentualny zysk ze zmiany będzie więc oddalony w czasie. Od 1 lipca banki będą zobligowane do zawarcia takiego aneksu.

Niektóre banki udzielają kredytów denominowanych w walucie, które można z założenia spłacać w walucie kredytowania. Warto jednak pamiętać o tym, że od momentu przyznania kredytu do jego wypłaty może minąć nawet ponad miesiąc – przy spadku wartości złotego może się okazać, że przyznane nam pieniądze nie wystarczą na zakup (np. pożyczamy 40.000 euro i tyle dostaniemy, niezależnie od tego, ile 40.000 euro będzie warte w momencie udostępnienia pieniędzy).

Jakie są korzyści ze zmiany sposobu spłaty kredytu?

Wysokość spreadu w bankach jest różna – zazwyczaj jednak warunki spreadu są gorsze (o kilka, czasem kilkanaście groszy) od kosztów zakupu waluty w kantorze. Dlatego możliwość spłacania kredytu bezpośrednio w walucie obcej (możliwość ta po części wynika ze zmiany zasady walutowowania w kodeksie cywilnym, związaną z kolei z przystąpieniem do UE) może nam pozwolić na pewne oszczędności. Nie są one jednak astronomiczne. Zgodnie z wyliczeniami Expandera, spłata kredytu w walucie obcej może przynieść średnie oszczędności rzędu 30 zł miesięcznie. Tak więc sam koszt zawarcia aneksu zwróci się dopiero po 3–4 miesiącach. Patrząc jednak na cały okres kredytowania, oszczędności mogą być spore. Plusem zakupu dużej ilości waluty w kantorze jest również możliwość negocjowania (od pewnego pułapu) ceny waluty, co jest niemożliwe w banku.

Czytaj także

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

1 lipca wchodzi w życie rekomendacja S II wydana przez Komisję Nadzoru Finansowego. Fot. Fotolia
1 lipca wchodzi w życie rekomendacja S II wydana przez Komisję Nadzoru Finansowego. Fot. Fotolia

Webinarium: VAT 2018: split payment, faktura do paragonu, ograniczenia prawa do odliczenia VAT i inne ważne zmiany146.37 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Miśkiewicz

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK