| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Rynek kredytów > Rachunek powierniczy – co nam daje i gdzie go założyć?

Rachunek powierniczy – co nam daje i gdzie go założyć?

Rachunek powierniczy w Polsce jest ciągle nowym produktem, ale zyskującym na popularności od czasu obowiązywania tzw. ustawy deweloperskiej. Inwestorzy, którzy nie rozpoczęli budowy przed 29 kwietnia 2012 roku muszą założyć rachunek powierniczy. Co dzięki temu zyskujemy? I gdzie najlepiej założyć rachunek powierniczy?

Trzeba mieć na uwadze, że oferta przygotowana dla dewelopera różni się od oferty przygotowanej dla klienta indywidualnego. Warto jednak zapoznać się z ofertami banków w zakresie otwierania i prowadzenia rachunku, ponieważ daje to dobry obraz sytuacji na rynku.

Gdzie założyć rachunek powierniczy?

Rachunek powierniczy oferuje City Handlowy, zapewniając, że zabezpieczy on klienta przed utratą środków przekazanych na rzecz ich dostawcy, a także poprawi jego wiarygodność finansową. W przypadku postępowania egzekucyjnego środki znajdujące się na rachunku powierniczym nie podlegają zdjęciu. Opłaty, które ponosi klient w ramach otwarcia i prowadzenia rachunku w City Handlowym zależą wyłącznie od stopnia złożoności umowy i są negocjowane z klientem, podobnie jak oprocentowanie środków.

Zobacz także: Co zamiast „Rodziny na Swoim” – autorskie propozycje deweloperów

Również w Banku Zachodnim WBK jest możliwość założenia rachunku powierniczego. Korzyści płynące z założenia rachunku, to zabezpieczenie środków finansowych klienta oraz dostęp do nich zarówno przez posiadacza, jak i kontrahenta w sytuacjach określonych w umowie podpisanej z bankiem. Z rachunku można skorzystać w przypadku zakupu nie tylko mieszkania, lecz także towarów i usług. Opłaty i prowizje pobierane za prowadzenie rachunku zależą od wynegocjowanych przez strony warunków popisanej umowy.

Zobacz także: Kredyt hipoteczny – czy ubezpieczenie jest konieczne?

Zabezpieczyć swoje interesy można także w Banku BGŻ. Podobnie jak w City Handlowym, korzyścią z prowadzenia rachunku w BGŻ jest potwierdzenie wiarygodności finansowej i handlowej klienta. Środki, które są na rachunku, nie podlegają zajęciu w przypadku wszczęcia postępowania egzekucyjnego. Oprocentowanie i opłaty, które ponosi klient banku, są dopasowywane indywidualnie do każdego powiernika i zależą od wysokości środków zdeponowanych na rachunku powierniczym.

Millennium Bank oferuje rachunek powierniczy poprawiający bezpieczeństwo przechowywanych na nim środków, także w przypadku postępowania egzekucyjnego. Wyciągi z rachunków udostępniane są klientom w dogodny sposób, np. drogą elektroniczną, a opłaty dostosowane są indywidualnie do potrzeb każdego klienta.

Rachunki można ponadto założyć w takich bankach, jak BRE Bank, ING Bank, PKO BP, Bank BPS, Bank Gospodarstwa Krajowego i Bank DnB NORD.

Większość z nich, oferując usługę rachunku powierniczego, dostosowuje warunki i wysokość opłat za jego otwarcie i prowadzenie indywidualnie do potrzeb swoich klientów. Ten typ usługi jest szybką, powszechną i niedrogą formą zabezpieczenia zdeponowanych środków.

Zobacz także: Ustawa deweloperska a prospekt informacyjny – czy wszyscy klienci go otrzymują?

Mateusz Kozłowicz – PolishProperty.eu

Martyna Derek – Sfera-Finansów.pl

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Clever Investment

Księgowość Bliska Tobie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK