| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Rynek kredytów > MdM – poprawki projektu ustawy

MdM – poprawki projektu ustawy

W projekcie ustawy o wsparciu młodych Polaków w zakupie nowego mieszkania wprowadzono poprawki. Maksymalna cena mieszkania, do której będzie można dotrzymać dopłatę w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych” będzie większa w miejscowościach położonych blisko dużych miast niż na obrzeżach województw. Co się jeszcze zmieniło w „Mieszkaniu dla Młodych”?

Wbrew wcześniejszym zapisom, kredyt preferencyjny będzie mógł zostać udzielony nawet jeśli kupowane mieszkanie nie ma rachunku powierniczego, co znacznie rozszerzy zakres działania programu. Doprecyzowano zapis, który wzbudzał kontrowersje po wygaszeniu programu „Rodzina na Swoim” – podstawą złożenia wniosku kredytowego powinna być umowa o ustanowieniu lub przeniesieniu własności lub umowa deweloperska, a jeśli takowa nie została zawarta, to bank weryfikuje cenę i powierzchnię mieszkania na podstawie danych z prospektu informacyjnego od dewelopera. Po dostarczeniu umowy bank będzie miał obowiązek sprawdzenia jej zawartości z danymi z prospektu.

Zobacz także: Kredyt bez wkładu własnego – czy to jeszcze możliwe?

Pojawiła się też zmiana, która może zaniepokoić potencjalnych kredytobiorców. Pierwszy projekt ustawy zakładał, że warunki kredytu MdM nie mogą być mniej korzystne od standardowej oferty kredytowej w danym banku. W najnowszym projekcie takiego ograniczenia już nie ma. Banki będą więc mogły różnicować ofertę kredytów preferencyjnych i zwykłych – tak zresztą było w przypadku „Rodziny na Swoim” i rzeczywiście zdarzały się przypadki, gdy marże czy prowizje kredytów w ramach RnS były wyższe od standardowych.

Dodatkowo pojawiło się jeszcze kilka mniej istotnych z punktu widzenia kredytobiorcy zmian w ustawie, które dotyczą głównie zasad rozliczania między Bankiem Gospodarstwa Krajowego, a bankami udzielającymi kredytów MdM.

Program „Mieszkanie dla Młodych” kierowany jest do osób do 35. roku życia, które kupują swoje pierwsze mieszkanie na kredyt (jego kwota musi stanowić co najmniej połowę ceny mieszkania). Będzie można otrzymać do 10 proc. wartości wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych na terenie danej gminy. Dopłata (maksymalnie do 50 m2 mieszkania) będzie miała formę wkładu własnego do kredytu hipotecznego. Warunkiem jest, żeby powierzchnia mieszkania nie przekraczała 75 m2, a cena – ceny 1 m2 średniej arytmetycznej z dwóch ostatnio ogłoszonych wartości wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m2 na terenie gminy. Osoby posiadające co najmniej jedno dziecko będą mogły otrzymać 15 proc., a nie 10 proc., a jeśli w ciągu pięciu lat od zakupu mieszkania w mieszkaniu pojawi się trzecie lub kolejne dziecko, będzie można otrzymać kolejne 5 proc.

Zobacz także: Jaki kredyt dostanie singiel, a jaki para?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Michał Wolny

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »