| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Rynek kredytów > Rata kredytu hipotecznego – z czego się składa?

Rata kredytu hipotecznego – z czego się składa?

Dla wielu osób zakup mieszkania bez zaciągania kredytu hipotecznego nie byłby w ogóle możliwy. Tym, którym udało się przejść przez procedury udzielania kredytu i zrealizować marzenia o własnym mieszkaniu, nie pozostaje nic innego, jak spłacać kolejne raty. Z czego składa się rata kredytu hipotecznego?

Ubezpieczenie pomostowe

Ubezpieczenie pomostowe należy wpłacać do momentu wpisu hipoteki do księgi wieczystej. Z reguły trwa to od 3 do 6 miesięcy. W tym czasie rata naszego kredytu wzrasta.

Zobacz także: Rata kredytu znowu rośnie?

Raty równe i malejące

Banki oferują dwa rodzaje rat: równe bądź malejące. W przypadku rat równych (tzw. annuitetowych) przez cały okres kredytowania ich wysokość będzie niezmienna. Pierwsze raty w głównej mierze składają się z części odsetkowej, część kapitałowa jest niewielka. W ciągu okresu spłaty zmieniają się proporcje – wzrasta część kapitałowa, a maleje odsetkowa, przy czym wysokość raty pozostaje taka sama. W przypadku rat malejących, comiesięczne wpłaty do banku będą ulegały zmniejszeniu. Wpłaty do banku w odniesieniu do rat malejących składają się z kapitału i odsetek od jeszcze niespłaconej części. W praktyce oznacza to dla nas, że im kapitał do spłacenia będzie niższy, tym niższe będą same odsetki.

Które raty lepsze – równe czy malejące?

Trudno jednoznacznie określić, które raty będą bardziej korzystne. Wszystko zależy od profilu klienta. Dla osób, które nie chcą za bardzo obciążać domowego budżetu, korzystniejsze będą raty równe (raty malejące w początkowym okresie są dosyć wysokie). Co więcej, decydując się na równe raty, otrzymamy wyższy kredyt. Natomiast przy ratach malejących zapłacimy łącznie mniej odsetek. Warto zaznaczyć, że z reguły bank udziela kredytu z możliwością spłaty w ratach malejących klientom o wysokiej zdolności kredytowej.

Zobacz także: Rekomendacja S korzystna dla „wielkiej płyty”

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Helpdesk Kadrowy Sp. z o.o.

Outsourcing kadr i płac

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK