| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Rynek kredytów > Zdolność kredytowa, czyli co bank bierze pod uwagę, udzielając kredytu hipotecznego?

Zdolność kredytowa, czyli co bank bierze pod uwagę, udzielając kredytu hipotecznego?

Sfinansowanie zakupu domu lub mieszkania zazwyczaj wiąże się z koniecznością zaciągnięcia kredytu w banku. Planując taki krok, należy podjąć działania zmierzające do poprawienia naszej zdolności kredytowej. Na co należy zwrócić szczególną uwagę? Jakimi ogólnymi kryteriami posługują się banki?

Parametry nieruchomości

Równie istotną kwestię dla banku będą stanowiły parametry dotyczące nieruchomości. Przede wszystkim instytucja udzielająca kredytu zażąda dokumentów potwierdzających wartość rynkową nieruchomości (zdarza się, że bank wymaga sporządzenia operatu szacunkowego przez rzeczoznawcę posiadającego uprawnienia). Ponadto istotne będzie, czy zaciągany kredyt ma sfinansować zakup domu, działki czy też mieszkania. Bank sprawdza również stan realizacji inwestycji. Stąd też będziemy musieli wskazać, czy jest to mieszkanie już istniejące, czy też zostanie dopiero zbudowane przez dewelopera.

Zobacz także: Wzrósł Indeks Dostępności Kredytowej

Zdolność kredytowa a BIK

Biuro Informacji Kredytowej (BIK) to swego rodzaju ogólnodostępny instrument pozwalający bankom i ich klientom na sprawdzenie historii wcześniej zaciągniętych oraz obecnie spłacanych zobowiązań. Bank występując do BIK o udzielenie informacji o potencjalnym kredytobiorcy, zabezpiecza się przed ryzykiem związany z udzieleniem kredytu. Klient, który miał problemy ze spłatą wcześniej zaciągniętych zobowiązań, nie jest wiarygodny dla banku i zmniejsza swoje szanse na otrzymanie kolejnego kredytu. Podobnie dzieje się z potencjalnymi kredytobiorcami nie posiadającymi żadnej historii kredytowej. Bank nie będzie w stanie oszacować ryzyka związanego z udzieleniem kredytu takiemu klientowi z uwagi na to, że nie zaciągał on wcześniej zobowiązań finansowych i trudno określić, jak będzie spłacał kredyt.

Doradca kredytowy

Niekiedy ocena naszej zdolności kredytowej może przysporzyć nam wielu trudności. Warto pamiętać, że jeżeli chcemy kupić mieszkanie, nie otrzymamy kredytu z dnia na dzień. Co do zasady procedura taka trwa około miesiąca. Warto zwrócić się do doradcy kredytowego, który pomoże nam ocenić naszą zdolność kredytową oraz wybrać odpowiedni kredyt. Należy oczywiście korzystać ze sprawdzonych instytucji zajmujących się tego typu usługami.

Zobacz także: Kupić mieszkanie czy jeszcze poczekać?

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka Adwokat dr Sebastian Koczur

ekspert z zakresu prawa pracy, ubezpieczeń społecznych i prawa gospodarczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK