| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Rynek kredytów > Najlepsze kredyty mieszkaniowe na rynku – ranking

Najlepsze kredyty mieszkaniowe na rynku – ranking

Najlepszy złotowy kredyt mieszkaniowy na rynku, według rankingu Open Finance, posiada DB PBC. Które banki oferują najkorzystniejsze oferty kredytów w euro? Gdzie oferty kredytów zdecydowanie pogorszyły się?

Gdzie po najlepszy kredyt w euro?

Najlepszą ofertę kredytu w euro mają obecnie banki BRE – MultiBank i mBank. Zdobyły 8,4 pkt. na 10 możliwych. Sfinansują mieszkanie w euro przy 2,4 p.p. marży. Jednak klient musi się liczyć z wydatkami na ubezpieczenie spłaty raty i niemałe ubezpieczenie niskiego wkładu. Ale będzie też miał do czynienia z jednym z  najniższych spreadów na rynku.

Za mBankiem i MultiBankiem znalazł się Raiffeisen z pulą 7,6 pkt. Proponuje marżę 2,85 p.p. Klient musi się liczyć z zakupem sporego pakietu ubezpieczeń. Ma niższe ubezpieczenie brakującego wkładu niż zwycięzcy rankingu, ale bardziej restrykcyjnie od nich liczy zdolność kredytową. Czwartym bankiem jest BOŚ, a piątym Getin Noble Bank. I na tym koniec listy chętnych do skredytowania 90 proc. wartości nieruchomości rodzinie, która zarabia mniej niż 12–15 tys. zł. Z pożyczania euro zrezygnowały: PKO BP, Kredyt Bank, DnB Nord, Credit Agricole, a Alior, Nordea i DB PBC ostro selekcjonują klientów pod kątem grubości portfela. W ostatnich dniach sprzedaż kredytów w euro ograniczył też Polbank obniżył LtV do 80 proc., a jego oczekiwania dochodowe przekraczają 10 tys. zł.

Zobacz także: Rekomendacja S korzystna dla „wielkiej płyty”

W efekcie w rankingu nie ma śladu po triumfatorach oferty w euro z poprzedniej edycji: DB PBC, DnB Nord i Polbanku.

Ranking Open Finance

Open Finance punktuje wysokość marży i prowizji, kosztów dodatkowych ubezpieczeń i uciążliwość sprzedaży wiązanej. Bank może stracić lub zyskać na kosztach ubezpieczenia brakującego wkładu. Ocenia się również maksymalne LTV, maksymalny okres kredytowania, koszt przewalutowania, koszt wcześniejszej spłaty, a w przypadku kredytów walutowych również wysokość spreadu. Znaczenie ma również wielkość sprzedaży (posłużono się danymi za III kwartał 2011 roku), która jest miarą praktycznej dostępności kredytów w banku.

Dane do rankingu zostały zebrane na początku stycznia 2012 roku.

Zobacz także: Oszczędzaj na usługach bankowych

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Urszula Wójcik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »