| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Rynek kredytów > Najlepsze kredyty mieszkaniowe na rynku – ranking

Najlepsze kredyty mieszkaniowe na rynku – ranking

Najlepszy złotowy kredyt mieszkaniowy na rynku, według rankingu Open Finance, posiada DB PBC. Które banki oferują najkorzystniejsze oferty kredytów w euro? Gdzie oferty kredytów zdecydowanie pogorszyły się?

Kredyt w złotych – w którym banku najlepszy?

Zwycięzcą rankingu Open Finance, tak jak jesienią, ponownie został DB PBC. Bank zdobył 7,9 pkt. na 10 możliwych. W DB PBC można dostać kredyt z 0,8 p.p. marży i bez prowizji. Bank oczekuje w zamian założenia konta i używania karty kredytowej. Chce także, aby klient uczestniczył w programie inwestycyjnym ze składką 180 zł miesięcznie, klient w zamian ma ratę niższą o blisko 50 zł (1705 zł). Oferta jest obecnie atrakcyjniejsza niż jesienią, bo bank za cross-sell z programem inwestycyjnym jest gotów obniżyć marżę aż o 0,3 p.p., podczas gdy wcześniej dawał za to upust w wysokości 0,1 p.p. Na korzyść DB PBC przemawia również wielkość sprzedaży, a także możliwość wydłużenia kredytu do 40 lat i zadłużenia się również na 100 proc. LtV. Odpadła już niestety możliwość przewalutowania, ponieważ bank dedykuje kredyty w euro osobom z dochodami wynoszącymi co najmniej 12 tys. zł. Żeby w DB PBC dostać przedstawiany kredyt, przykładowa rodzina powinna zarabiać co najmniej 4,4 tys. zł. Średnia na rynku to niecałe 4,3 tys. zł.

Drugą pozycję w naszym rankingu kredytów złotowych zajął bank Pekao, jeden z czołowych banków pod względem sprzedaży kredytów mieszkaniowych. Bank zdobył 7,8 na 10 punktów. Jego propozycja to brak prowizji i 1,29 p.p. marży. Warunkiem niższego oprocentowania jest założenie konta, przyjęcie kart debetowej i kredytowej lub opłacenie w Pekao ubezpieczenia nieruchomości. Zniżkę 0,1 p.p. klient otrzymuje za udział w programie inwestycyjnym ze składką po 100 zł miesięcznie na każde 100 tys. zł kredytu. Bank zrezygnował natomiast z ubezpieczenia spłaty kredytu ze składką w wysokości  2 proc. zadłużenia. W 2011 roku to ubezpieczenie było właśnie biletem do niższej, wynoszącej 1,29 p.p. marży. Zaletą Pekao jest liberalne podejście do zdolności kredytowej. Jako jeden z nielicznych gotów jest udzielić opisywanego kredytu trzyosobowej rodzinie już przy dochodach wynoszących 3450 zł.

Zobacz także: Mniejsze raty kredytów we franku?

Na trzecią pozycję wspiął się BZ WBK, który zdobył 7,7 na 10 możliwych punktów. Zaletą kredytu BZ WBK z pewnością jest marża liczona od 0,99 p.p., niewysoka 2-proc. prowizja, którą bank kredytuje i niewielki cross-sell. Bank oczekuje jedynie założenia konta z wpływami min. 2 tys. zł. Przykładowej rodzinie pożyczyłby maksymalnie 451 tys. zł.

Na czwarte miejsce z drugiego spadł ING Bank Śląski i zdobył 7,5 pkt. Bank pożyczy z marżą wynoszącą 1,15 p.p. o 0,15 p.p. więcej niż w zeszłym roku. Oczekuje też 2,4-proc. prowizji, której przy 90 proc. LtV nie skredytuje. Cross-sell banku nie jest wymagający, ING BSK chce założenia konta internetowego. Liberalnie podchodzi do zdolności kredytowej, 270 tys. zł pożyczy trzyosobowej rodzinie z dochodami 3800 zł, a przy 6 tys. zł jest gotów dać kredyt przekraczający 518 tys. zł. Ale są też minusy. LtV nie przekracza 90 proc. nie ma możliwości przewalutowania ani spłaty dłużej niż 30 lat (chyba że kredyt jest niższy niż 80 proc. wartości nieruchomości).

Do pierwszej piątki weszły też Kredyt Bank i Euro Bank. Zdobyły po 7,3 pkt. Banki te mają bardziej rozbudowany cross-sell niż wyprzedzający ich konkurenci, m.in. o ubezpieczenia. Proponowane marże to odpowiednio 1,2 p.p. w Kredyt Banku i 0,99 p.p. w Euro Banku.

Zobacz także: Rata kredytu znowu rośnie?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Forum Od-nowa

Organizacja non-profit

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »