| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | IDEORIA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Rynek kredytów > Rekomendacja S korzystna dla „wielkiej płyty”

Rekomendacja S korzystna dla „wielkiej płyty”

Rekomendacja S przyniesie najwięcej korzyści mieszkaniom z „wielkiej płyty". Spadek zdolności kredytowej wpłynie na dostępność do kredytów hipotecznych, co z kolei odbije się na wyborze nabywców nieruchomości. Jak z Rekomendacją S poradzi sobie rynek pierwotny?

Od stycznia banki muszą stosować zaostrzone kryteria przy obliczaniu zdolności kredytowej. Rodzina, która osiąga dochód na poziomie 5 tys. zł netto i chce zaciągnąć kredyt na 30 lat, może pożyczyć średnio 364 tys. zł, finansując się kredytem w naszej walucie – szacuje Home Broker na podstawie styczniowej oferty banków. W grudniu przeciętna zdolność wynosiła 391 tysięcy, czyli była o 27 tysięcy większa. Znacznie gorzej sytuacja wygląda w przypadku kredytów walutowych, bo tu nowe wymagania nadzoru są jeszcze ostrzejsze. Spadek zdolności w przypadku rodziny z powyższego przykładu dla kredytu w euro przekracza 100 tys. zł.

Na jakie mieszkanie stać przeciętną rodzinę?

W efekcie modelowa rodzina ma obecnie mniejsze możliwości zakupowe. Jak bardzo się one zmniejszyły? To oczywiście zależy od tego, czy rodzina zadłuży się w maksymalnym stopniu, czy posiada jakieś oszczędności na zakup własnego M. Do szacunków przyjęto, że kredytobiorcy chcą wykorzystać w całości swoją zdolność i nie dysponują wkładem własnym. W rzeczywistości ich możliwości zakupowe są większe, bo według danych ZBP za III kwartał ubiegłego roku średni wkład własny przy zaciąganiu kredytu mieszkaniowego wynosił 25%.

Zobacz także: Rynek kredytów hipotecznych: podsumowanie i prognozy

Zakładając jednak, że kredytobiorcy dysponują kwotą równą ich przeciętnej zdolności dla kredytu w złotych, czyli 364 tys. zł, w wybranych 13 miastach, dostępna jest dla nich oferta 65% mieszkań wystawionych na sprzedaż. W grudniu było to 70%. W zestawieniu uwzględniono rynek wtórny i pierwotny.

„Wielka płyta” dla rodziny

Najmniej ograniczenie zdolności kredytowej rodzina z przykładu odczułaby, gdyby chciała kupić mieszkanie w tzw. wielkiej płycie, czyli w najtańszym segmencie. Na podstawie danych z 13 miast można oszacować, że w styczniu mogła ona pozwolić sobie na zakup 9 z 10 oferowanych do sprzedaży mieszkań w betonowych blokach. W grudniu było to niewiele więcej. Mieszkań o cenie ofertowej nieprzekraczającej 391 tys. zł było 93%.

Zobacz także: Wzrósł Indeks Dostępności Kredytowej

Czytaj także

Data publikacji:

Eksperci:

Katarzyna Siwek

Specjalista Home broker

Bartosz Turek

analityk

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Rekomendacja S przyniesie najwięcej korzyści mieszkaniom z „wielkiej płyty". Fot. Fotolia
Rekomendacja S przyniesie najwięcej korzyści mieszkaniom z „wielkiej płyty". Fot. Fotolia

As Sprzedaży – prenumerata149.10 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

adw. Agata Stanilewicz-Krzysztofiak

Partner Kancelarii Kawczyński i Kieszkowski Adwokaci i Radcowie Prawni sp. p. www.kklaw.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »