| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Rynek kredytów > Rekomendacja S korzystna dla „wielkiej płyty”

Rekomendacja S korzystna dla „wielkiej płyty”

Rekomendacja S przyniesie najwięcej korzyści mieszkaniom z „wielkiej płyty". Spadek zdolności kredytowej wpłynie na dostępność do kredytów hipotecznych, co z kolei odbije się na wyborze nabywców nieruchomości. Jak z Rekomendacją S poradzi sobie rynek pierwotny?

Co z rynkiem pierwotnym?

Modelowa rodzina mogłaby też swobodnie wybierać z oferty lokali nowych. Przeciętna dostępność mieszkań w segmencie deweloperskim wynosi obecnie, według danych Home Broker, 62% i nie spadła znacząco (w grudniu było to 68%).

W najlepszej sytuacji byłaby modelowa rodzina w Bielsku-Białej, Bydgoszczy i Lublinie. W miastach tych ponad 90% ofert lokali w nowych inwestycjach można kupić , posiadając 364 tys. zł. W najgorszej sytuacji byłaby rodzina szukająca lokum w Warszawie, gdzie posiadając 364 tys. zł, mogłaby wybierać tylko z 15% oferty lokali deweloperskich.

Zobacz także: Odwrócona hipoteka – dodatkowe pieniądze dla emeryta

Wybór mieszkania z rynku pierwotnego jest o tyle lepszym rozwiązaniem niż zakup „wielkiej płyty”, że pozwala liczyć na wzrost wartości lokalu w długim terminie. Skorzystanie z ciekawej oferty cenowej często wiąże się jednak z koniecznością oczekiwania na odbiór kluczy na przykład kilkanaście miesięcy, po których mieszkanie trzeba jeszcze wykończyć.

Jakie mieszkanie najtrudniej kupić?

Najskromniejsze możliwości zakupowe modelowa rodzina miałaby, gdyby szukała lokalu używanego, wykończonego i zbudowanego po 2000 roku. Przeciętna dostępność mieszkań w tak zdefiniowanym segmencie mieszkań wynosi obecnie 45% – wynika z szacunków Home Broker przeprowadzonych dla 13 miast. W grudniu nie było to jednak znacząco więcej (52%), bo lokale nowe i wykończone są relatywnie drogie (często kupione były w czasie boomu). Na dodatek oferta sprzedaży takich mieszkań jest dużo mniejsza niż na przykład lokali z „wielkiej płyty”.

W najlepszej sytuacji byłaby modelowa rodzina w Białymstoku i Bielsku-Białej. W miastach tych przynajmniej 70% ofert wykończonych lokali zbudowanych po 2000 roku można by było kupić posiadając 364 tys. zł. Kredytobiorcom z tego przykładu tradycyjnie najtrudniej byłoby kupić  własne M w Warszawie, gdzie posiadając 364 tys. zł mogliby wybierać tylko z 13% ofert nowych i do tego wykończonych mieszkań.

Zobacz także: Chcesz wziąć kredyt? Zwiększ swoją zdolność kredytową

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Siwek Gaczyński & Partners

Kancelaria prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »