| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Rynek kredytów > Rynek kredytów hipotecznych w 2011 r. – jaki był dla kredytobiorców?

Rynek kredytów hipotecznych w 2011 r. – jaki był dla kredytobiorców?

Jaki był dla kredytobiorców rynek hipoteczny w 2011 r.? Które wydarzenia wpłynęły na kredyty najbardziej? Przeczytaj poniższy raport.

To był zły rok dla kredytobiorców

2011 rok nie był udanym dla kredytobiorców, szczególnie tych, którzy spłacają już swoje kredyty hipoteczne i to bez względu na walutę kredytu. Zobowiązania w złotym, franku i euro na koniec października ubiegłego roku odpowiadały, według Komisji Nadzoru Finansowego, aż 99,3% wszystkich kredytów mieszkaniowych w Polsce. W 2011 r. w przypadku kredytów we wszystkich powyższych trzech walutach doszło do wyraźnego wzrostu wysokości comiesięcznych rat, a przy tych we frankach i euro dodatkowo mocno zwiększyło się także ogólne saldo zadłużenia. W przypadku kredytów w złotych o wzroście  wysokości comiesięcznych rat zadecydował fakt silnego wzrostu 3-miesięcznej stawki WIBOR. Było to wynikiem zarówno dokonanych w pierwszej części bieżącego roku czterech 25 punktowych podwyżek stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej, jak i z powrotu w jego drugiej części znacznych napięć na światowe rynki, w tym także na te pieniężne, również na polski. Od końca 2010 r. do 15 grudnia 2011 r. 3-miesięczna stawka WIBOR poszła w górę o ponad 1 pkt proc. z 3,95% do 4,99%.

Zobacz także: Trudniejszy dostęp do kredytów w 2012 r.

Z kolei dla kredytów we frankach i w euro decydującym czynnikiem podwyższającym comiesięczne raty, ale także negatywnie wpływającym na ogólne saldo zadłużenia, było znaczne osłabienie złotego w stosunku do obu tych walut. Od końca 2010 r. do 15 grudnia 2011 r. kurs EUR/PLN wzrósł o 14,7% z 3,95 do 4,53, a 14 grudnia wynosił on nawet prawie 4,60 i był najwyższy od kwietnia 2009 r. W tym samym czasie kurs CHF/PLN zwyżkował o 16,7% z 3,17 do 3,70. W jego przypadku tegoroczne, a zarazem także historyczne maksimum zostało osiągnięte w dniu 10 sierpnia, kiedy to znalazł się on nawet powyżej poziomu 4,12.

Dalsze wzmocnienie franka na światowych rynkach skutecznie powstrzymał Bank Centralny Szwajcarii, który to w sierpniu podjął szereg niestandardowych działań interwencyjnych oraz obniżył docelowy poziom dla 3-miesięcznej stawki LIBOR CHF do przedziału 0,00–0,25% z dotychczasowego 0,00–0,75%, a we wrześniu poinformował, że będzie za wszelką cenę dążył do utrzymania kursu EUR/CHF powyżej poziomu 1,20.

Sierpniowa obniżka stóp procentowych przez Bank Szwajcarii spowodowała spadek 3-miesięcznej stawki LIBOR CHF z 0,17% na koniec 2010 r. do 0,05% w dniu 15 grudnia, korzystny z punktu widzenia wysokości comiesięcznych rat kredytowych we franku,, choć oczywiście tylko w niewielkim stopniu kompensujący ich wzrost wynikający z osłabienia złotego względem franka. Jednak wbrew obiegowym opiniom, najbardziej niekorzystny splot negatywnych czynników dotknął w zeszłym roku nie posiadaczy kredytów we frankach, ale tych spłacających kredyty w euro. Nie dość, że złoty mocno osłabił się do wspólnej waluty, to jeszcze dodatkowo na fali dwóch 25 pkt. podwyżek stóp procentowych dokonanych przez Europejski Bank Centralny w kwietniu i w lipcu, a także na skutek wzrostu napięcia na globalnych rynkach, stawka 3-miesięczna EURIBOR, która to jeszcze na koniec 2010 r. wynosiła 1,01%, poszła w górę i 15 grudniabyła równa 1,42%.  Co prawda w listopadzie i w grudniu EBC zareagował na pogorszenie sytuacji w Eurolandzie i sprowadził dwiema 25-punktowymi obniżkami poziom stóp procentowych w strefie euro do wyjściowego poziomu 1,00%, ale nie przełożyło się to na analogiczne dostosowanie 3-miesięcznej stawki EURIBOR. Po pierwsze z racji jej wcześniejszego silnego wzrostu, a po drugie z powodu utrzymującej się nadal znacznej nerwowości na rynkach.

Zobacz także: W 2012 r. wygrają kredyty w złotych

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Adwokat Piotr Rorbach

Kancelaria Adwokacka Piotr Rorbach kieruje swoje usługi zarówno do klientów indywidualnych, jak i firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK