| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Rynek kredytów > Chcesz wziąć kredyt? Zwiększ swoją zdolność kredytową

Chcesz wziąć kredyt? Zwiększ swoją zdolność kredytową

Chcesz wziąć kredyt? Zwiększ swoją zdolność kredytową. Jak to zrobić? Zrezygnuj z karty kredytowej i kredytu odnawialnego. Co jeszcze możesz zrobić, żeby dostać większy kredyt?

Wyższa pensja

Masz dobre układy z szefem? Możesz spróbować poprosić o podwyżkę. Jak się okazuje nie musi być ona zbyt duża, abyś mógł utrzymać zdolność kredytową na takim samym poziomie jak pod koniec 2011 roku. Home Broker zapytał banki, ile minimalnie musielibyśmy zarabiać, aby dostać kredyt w wysokości 250 tys. zł pod koniec 2011 i na początku 2012 roku. Aby utrzymać zdolność kredytową na tym poziomie, wystarczy wyprosić podwyżkę wysokości 160 zł (uśredniona wartość z kilku banków). Jeśli nie masz szansy na podwyżkę nawet o tak niewielką kwotę, sprawdź, czy w ciągu ostatniego roku nie dostałeś premii lub nagród – udokumentowanie tych wpływów, a także dodatkowych umów o dzieło (chociażby za wypracowane nadgodziny itp.) może pomóc zwiększyć szanse na kredyt mieszkaniowy w pierwotnie planowanej wysokości.

Zobacz także: 8 mld zł więcej na lokatach w listopadzie

Bądź uczciwy wobec banku

Wszystkie powyższe metody są skuteczne i nie wzbudzają najmniejszych „moralnych” zastrzeżeń. Ale zdarzają się próbuj oszukania banku. Przykładem może być rozdzielność majątkowa. Może być ona pomocna w przypadku, gdy jeden z małżonków ma złą historię w BIK, która dyskwalifikuje go przy ubieganiu się o kredyt, lub osiąga bardzo niskie dochody (lub nie ma ich wcale). Po ustanowieniu rozdzielności jeden z małżonków może kupić mieszkanie i zaciągnąć pod nie kredyt. Ale uwaga, takie działanie może być potraktowane jako próba oszukania banku. Dlatego banki zabezpieczają się przed takimi przypadkami na przykład w ten sposób, że żądają, aby rozdzielność trwała przynajmniej od pół roku. Poza tym jest ono mało skuteczne w sytuacji, gdy małżonkowie nadal razem mieszkają, czyli tworzą wspólne gospodarstwo domowe, bo w kosztach utrzymania bank przyjmie dwie osoby (plus ewentualnie dzieci).

Zobacz także: Kontroluj budżet domowy, a oszczędzisz

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

dr Katarzyna Kalata

Ekspert z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK