| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Rynek kredytów > Wrócą polisolokaty?

Wrócą polisolokaty?

Polisolokaty, czyli produkty towarzystw ubezpieczeniowych sprzedawane przez banki, to nadzieja na zyski po likwidacji lokat z dzienną kapitalizacja. Czy polisolokaty rzeczywiście wrócą?

Oprocentowanie netto polisolokat dostępnych na rynku

Źródło: Open Finance, stan na 14 grudnia 2011 r.

Aktualnie ograniczona jest nie tylko liczba ofert polis lokacyjnych, lecz także terminy, na jakie mogą one być zakładane. Zdecydowana większość dostępnych w bankach propozycji obejmuje 6- lub 12-miesięczny okres ubezpieczenia. Klienci mają więc znacznie mniejszą swobodę niż w przypadku lokat. Również ze względu na wyższy próg wejścia – o ile do założenia zwykłej lokaty wystarczy najczęściej 1–2 tys. zł, o tyle dostęp do polis lokacyjnych często sięga 5 lub nawet 10 tys. zł. Gorzej rozwiązane jest również zrywanie polisolokat przed terminem, bowiem klient nie może wtedy liczyć nawet na śladowe zyski. A ponieważ polisolokaty są produktem ubezpieczeniowym, to ograniczeniu podlega również wiek klienta. Najczęściej nie może on być wyższy niż 75–80 lat. Listę wad zamyka uboższy system gwarantowania w stosunku do środków zgromadzonych w bankach. Podczas gdy bankowe depozyty do kwoty 100 tys. euro objęte są w 100 proc. gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, to środki zgromadzone na polisolokatach chronione są wyłącznie do 50 proc. (maks. 30 tys. euro) przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Natomiast pozytywną cechą polisolokat jest możliwość wskazania osoby uposażonej, której w razie śmierci ubezpieczonego zgromadzone środki zostaną przekazane bez postępowania spadkowego.

Zobacz także: Lokaty dla małych przedsiębiorstw

Niskie marże dla ubezpieczycieli, nadchodzące wyższe wymogi kapitałowe oraz długa lista niedoskonałości polisolokat stawiają ich rozwój pod dużym znakiem zapytania. Prawdopodobnie nie należy oczekiwać wysypu nowych propozycji. Nawet jeśli wybrane instytucje zdecydują się na wprowadzenie polis lokacyjnych do oferty, będą to co najwyżej okresowe promocje na wzór PKO BP, który sprzedawał je w drugim kwartale br. Towarzystwa ubezpieczeniowe wybierają zarabianie na bardziej rentownych produktach inwestycyjnych z regularną składką, a banki, które będą chciały zatrzymać depozyty, prawdopodobnie podniosą oprocentowanie lokat.

Zobacz także: Niższy kredyt hipoteczny przez emeryturę?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »