| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Rynek kredytów > Trudniejszy dostęp do kredytów w 2012 r.

Trudniejszy dostęp do kredytów w 2012 r.

Trudniejszy dostęp do kredytów w 2012 r. będzie wynikiem zmian na rynku nieruchomości, do których zalicza się ustawę deweloperską, Rekomendację S i wygasanie „Rodziny na Swoim”.

Ograniczanie „Rodziny na Swoim”

Drugą istotną zmianą, która wywarła w tym roku wpływ na rynek nieruchomości, jest decyzja o wygaszaniu programu „Rodzina na Swoim”. Pożyczki, do których do około połowy odsetek przez osiem pierwszych lat spłaty dopłaca państwo, cieszyły się dotąd rosnącym powodzeniem. W 2010 roku z popularnego programu „Rodzina na Swoim” skorzystało ponad 43 tys. kupujących mieszkania, a do września kolejnego roku aż 41,8 tys. (dane Banku Gospodarstwa Krajowego).

Zobacz także: Kredyty w euro znikają z oferty banków

Niestety nowelizacja programu wprowadzona przez rząd pod koniec sierpnia 2011 roku spowodowała drastyczne ograniczenie dostępności mieszkań, które kwalifikowałyby się do zaciągnięcia takiego kredytu.

– Przed wprowadzeniem nowych przepisów RnS na wszystkie mieszkania, jakie oferujemy w naszej inwestycji w Poznaniu i w Warszawie, kupujący mogli zaciągnąć pożyczkę z dopłatą. – wyjaśnia Teresa Witkowska, dyrektor sprzedaży w RED Real Estate Development – Obecnie tak na osiedlu RED Park, które budujemy w Poznaniu na Dębcu, jak i w warszawskim osiedlu Alpha tylko niewielka część mieszkań kwalifikuje się do programu. W Poznaniu sprzedajemy mieszkania od 5300 zł/mkw., a limit dla nowych mieszkań wynosi 5322,50 zł, więc w przypadku nielicznych lokali o metrażu 3952 mkw. można skorzystać z dopłat. W Warszawie musimy wprowadzać specjalne promocje, by umożliwić naszym klientom zaciągniecie tego preferencyjnego kredytu. – tłumaczy.    

Analitycy Home Broker szacują, że w największych miastach tylko na 10 procent mieszkań znajdujących się w rynkowej ofercie można zaciągnąć taką pożyczkę. Stało się tak za sprawą obniżenia dopuszczalnego poziomu cen metra kwadratowego, zarówno na nowe, jak i używane mieszkania, które obejmowałby program. Poza tym wprowadzone zostało górne kryterium wieku kredytobiorcy i teraz z dopłat mogą skorzystać tylko osoby do 35. roku życia.

Pod koniec kwietnia 2012 roku wejdzie również w życie tzw. ustawa deweloperska chroniąca nabywców przed utratą pieniędzy wpłaconych na zakup mieszkania. Deweloperzy będą mieli obowiązek zakładać w bankach rachunki powiernicze dla nowych inwestycji, na których będą gromadzone wpłaty klientów. Poza tym będą musieli sporządzać prospekty informacyjne, w których zawarte będą szczegółowe dane na temat firmy i inwestycji. Wszystko to wygeneruje dodatkowe koszty związane z prowadzeniem inwestycji i obniży rentowność projektów, a tym samym wpłynie na zahamowanie rozwoju rynku nieruchomości.

Zobacz także: Stopy procentowe NBP znów na tym samym poziomie

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Admiral Tax Ltd

Eksperci w planowaniu podatkowym i optymalizacji kosztów fiskalnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »