| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Rynek kredytów > Niższy kredyt hipoteczny przez emeryturę?

Niższy kredyt hipoteczny przez emeryturę?

Niższy kredyt hipoteczny przez emeryturę? Po wejściu w życie Rekomendacji SIII banki będą musiały brać pod uwagę, jak zmienią się dochody klienta po przejściu na emeryturę.

Jak zachowają się banki?

Interesująca jest kwestia, w jaki sposób banki zareagują na konieczność uwzględniania spadku dochodu po przejściu na emeryturę. Aktualnie wiek emerytalny to 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Analizując procedury wszystkich banków, łatwo zauważyć, że wszystkie instytucje są skłonne udzielić kredytu, którego okres spłaty będzie przekraczał ten wiek.

Zobacz także: Rynek kredytów hipotecznych: październik 2011 r.

Jednym z rozwiązań może być skrócenie okresu kredytowania, tak aby całkowita spłata kredytu nastąpiła przed ukończeniem 65. roku życia. Innym rozwiązaniem może być przyznanie kredytu z dłuższym okresem spłaty, ale w ratach malejących, co będzie oznaczało, że w okresie otrzymywania emerytury raty będą na tyle niskie, że mimo spadku dochodów klient nie będzie miał problemu ze spłatą. Jednak te dwa rozwiązania oznaczają obniżenie bieżącej zdolności kredytowej. Krótszy okres spłaty jest jednoznaczny z niższą kwotą kredytu, również system rat malejących będzie oznaczał, że zdolność kredytowa będzie niższa niż w przypadku rat równych. Innym rozwiązaniem może być połączenie kredytu hipotecznego z programem oszczędnościowym. Klient będzie zobowiązany do regularnego oszczędzania przez cały okres kredytowania, tak aby po zakończeniu pracy zawodowej jego dochody z tytułu emerytury mogły być uzupełnione środkami z planu oszczędnościowego.

Na pewno niebawem dowiemy się, jakie rozwiązanie zostaną zaproponowane klientom. Jednak osoby, które zbliżają się do wieku emerytalnego i chcą zaciągnąć kredyt hipoteczny, powinny z pewnością uwzględniać nadchodzące zmiany. Od stycznia uzyskanie kredytu, którego termin spłaty przekracza wiek emerytalny, prawdopodobnie będzie wiązało się dodatkowymi kosztami lub innymi obostrzeniami w uzyskaniu takiego kredytu.

Zobacz także: Pożycz deweloperowi pieniądze i zarabiaj

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

e-agropodatki.pl

Pierwszy w Polsce podatkowy serwis informacyjny dla rolników indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »