| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Rynek kredytów > Maleje liczba kart kredytowych

Maleje liczba kart kredytowych

Maleje liczba kart kredytowych – w III kwartale 2011 r. banki zlikwidowały ich ponad 400 tys. Zamiast kart kredytowych Polacy wybierają limit w koncie.

Spadek liczby kart kredytowych to efekt nowej polityki banków od 2010 roku. Instytucje finansowe zaostrzyły kryteria wydawania kart i przyznawania nowych limitów po tym jak w 2009 roku otrzymały sygnał ostrzegawczy ze strony spłacających kredyty gotówkowe, że co najmniej 10 proc. pożyczonych pieniędzy prawdopodobnie nie wróci do banku. Zaczęły też zamykać karty nieaktywne. Wszystko z obawy, że w krytycznych sytuacjach klienci z problemami finansowymi będą się ratować zakupami na karcie kredytowej. Obecnie banki kontynuują bardziej rygorystyczną weryfikację zdolności kredytowej klientów.

– Nie ścigamy się na liczbę kart, bardziej zależy nam na zachęcaniu sprawdzonych klientów do aktywniejszego korzystania z kart – mówi Ziąber.

Na dowód przytacza konkursy na zwrot pieniędzy za zakupy czy też loterie z samochodami do wygrania.

Zobacz także: Nowi klienci są dla banków ważniejsi

Polityka przekonywania sprawdzonych klientów do częstszego płacenia kartą zamiast gotówką to obecnie powszechna praktyka. Jak widać po statystykach NBP, daje ona efekty. Przy malejącej liczbie kart liczba transakcji kartami kredytowymi i wartość tych transakcji rosną. Na tym jednak nie koniec, ponieważ jednocześnie spada wielkość kredytu na wszystkich kartach łącznie.

Gdy na początku zeszłego roku zbliżała się ona do 15 mld zł, obecnie wynosi mniej niż 13,6 mld zł. A to wskazywałoby na to, że elementem nowej polityki banków jest odbieranie kart klientom, którzy widzą w niej bardziej źródło kredytu niż narzędzie do transakcji bezgotówkowych.

Jednak część klientów pozbawionych lub zrażonych do kart kredytowych zaczęła przechodzić na limity kredytowe w rachunkach bieżących. Wartość kredytów w koncie, długo oscylująca wokół 11 mld zł, obecnie przekroczyła 12,3 mld zł. Banki, które jeszcze kilka lat temu spodziewały się, że kredyty w ROR-ach wkrótce odejdą w zapomnienie na rzecz kart kredytowych i pożyczek gotówkowych, dziś chętnie reaktywuję tę usługę. Dzięki niej silniej przywiązują do siebie klienta i mają pod kontrolą jego sytuację finansową.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Szymański

Doradca podatkowy z Departamentu Kontroli Podatkowych Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »