| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Rynek kredytów > W 2012 r. znikną depozyty antypodatkowe

W 2012 r. znikną depozyty antypodatkowe

W 2012 r. znikną depozyty antypodatkowe. Ministerstwo Finansów chce wyeliminować lokaty z codzienną kapitalizacją, co przyniesie budżetowi państwa ponad 380 mln zł rocznie.

Uszczelnienie dotychczasowej luki to kłopot nie tylko dla oszczędzających, lecz także dla co najmniej 28 instytucji finansowych, które oferują lokaty lub konta oszczędnościowe z kapitalizacją dzienną. Banki obawiają się rozgniewanych klientów i odpływu części środków. Z tego powodu wybrane instytucje powoli wycofują z oferty długoterminowe depozyty. Tak uczynił ostatnio chociażby FM Bank z roczną lokatą.

Nadchodzące zmiany to również okazja do wyróżnienia się na rynku dla co bardziej kreatywnych bankowców. I tak na przykład Idea Bank oferuje lokatę Tax Free, w której do końca lutego 2012 roku naliczane są bardzo wysokie odsetki, a potem spadają do 0,1 proc. w skali roku. W efekcie średnia stawka w całym okresie deponowania wynosi 6,1 proc. netto. W podobny mechanizm wyposażono Lokatę Turbo w Getin Online, a jeszcze niedawno rozwiązanie to stosował również FM Bank. Z kolei Meritum Bank oferuje 6- i 12-miesięczną Lokatę z Gwarancją na zmianę przepisów podatkowych. Bank deklaruje, że podniesie oprocentowanie w momencie wejścia w życie nowego sposobu zaokrągleń odsetek i podatku, tak aby zysk klientów się nie zmniejszył. Oprocentowanie półrocznego depozytu wzrośnie wtedy z 6,06 proc. do 7,6 proc., a rocznego z 5,59 proc. do 7,1 proc. Podobną lokatę oferuje Idea Bank. Można jednak oczekiwać, że kolejne instytucje zechcą wykorzystać analogiczne rozwiązania w celu zaoferowania klientom możliwość bezpodatkowego oszczędzania. Tym bardziej, że projekt zmian w ordynacji nie pozostawia już praktycznie żadnych furtek, które pozwoliłyby przechytrzyć fiskusa.

Zobacz także: Niewielkie zyski z lokat

Oczywiście na rynku wciąż pozostaną polisy lokacyjne, od których nie jest pobierany podatek. Nie należy jednak oczekiwać, że rozwiną się one równie dobrze co depozyty z kapitalizacją dzienną. Przygotowanie takiego produktu wymaga współpracy banków z ubezpieczycielami. A ci drudzy mogą nie chcieć współpracy ze względu na niską dochodowość polis lokacyjnych, ich wysoki udział w portfelach wielu towarzystw oraz konieczność dostosowania do wyższych wymogów kapitałowych, które nałoży unijna dyrektywa Solvency II. Obecnie 12 banków oferuje lokaty w formie ubezpieczenia na życie. Nawet jeśli ich liczba wzrośnie, to nie będą one w stanie zyskać popularności porównywalnej z tzw. lokatami antybelkowymi. Również ze względu na gorszą ochronę w przypadku upadłości ubezpieczyciela klient dostaje z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego 50 proc. należności, ale nie więcej niż 30 tys. euro. Tymczasem Bankowy Fundusz Gwarancyjny w całości chroni depozyty do równowartości 100 tys. euro.

Wyeliminowanie z rynku lokat antypodatkowych ma przynieść budżetowi państwa ok. 380 mln zł rocznie. Warto jednak zaznaczyć, że są to szacunki pochodzące z pierwszego projektu zmian, który ukazał się 10 lutego br. Wtedy MF szacowało udział depozytów z kapitalizacją dzienną na 13 proc. ogólnej sumy środków zgromadzonych przez gospodarstwa domowe w bankach. Można śmiało stwierdzić, że gra toczy się już o wyższą stawkę, ponieważ od dnia opublikowania pierwszego projektu lokaty antypodatkowe jeszcze bardziej rozgościły się na rynku, a saldo depozytów terminowych od tego czasu wzrosło o 25,3 mld zł (13,15 proc.) przy wzroście wszystkich oszczędności gospodarstw domowych w bankach o 21,4 mld zł.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Bernard Waszczyk

Analityk rynku funduszy inwestycyjnych Open Finance.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »