| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Rynek kredytów > Zmiany utrudniające uzyskanie kredytu w ramach „Rodziny na Swoim”

Zmiany utrudniające uzyskanie kredytu w ramach „Rodziny na Swoim”

Zmiany obowiązujące od sierpnia 2011 roku w znaczącym stopniu ograniczyły dostęp do kredytów w ramach "Rodziny na Swoim". Wprowadzone ograniczenia dotyczą obniżenia maksymalnej ceny metra kwadratowego nieruchomości oraz limitu wiekowego kredytobiorców do 35 lat. "Rodzina na Swoim" została poszerzona o singli. Jakie zmiany w "Rodzinie na Swoim" przyniosła nowelizacja ustawy?

Liczne zmiany w kredycie „Rodzina na Swoim”

Podstawową zmianą, niekorzystną dla kredytobiorców, jest znaczące obniżenie maksymalnej ceny metra kwadratowego nieruchomości. Obecnie rynek pierwotny może konkurować z rynkiem wtórnym, ponieważ limity cen za metr kwadratowy nieruchomości w ramach programu „Rodzina na Swoim” przy zakupie mieszkania u dewelopera są wyższe niż na rynku wtórnym.

Dla przykładu w Warszawie cena za metr kwadratowy nieruchomości na rynku pierwotnym nie może być wyższa od kwoty 6 435 zł, natomiast na rynku wtórnym nie może być wyższa od kwoty 5 148 zł. Mając na uwadze fakt, że zarówno na rynku nieruchomości pierwotnym, jak i wtórnym w Warszawie powyżej wskazane ceny za metr kwadratowy mieszkania są prawie nieosiągalne z uwagi na niski limit – zakup mieszkania w ramach programu "Rodzina na Swoim" jest bardzo utrudniony.

W ramach programu „Rodzina na Swoim” wprowadzono także ograniczenia wieku kredytobiorców do 35 lat. Oznacza to, że jeden ze współmałżonków nie może mieć więcej niż 35 lat, natomiast w przypadku osób samotnie wychowujących dziecko warunek ten jest wyłączony.

Inną zmianą w ramach programu „Rodzina na Swoim” jest poszerzenie osób mogących ubiegać się o dopłatę Skarbu Państwa o singli (osoby niepozostające w związku małżeńskim). Singiel może nabyć nieruchomość o powierzchni nie większej niż 50 m². Jednakże z dopłatą do połowy kosztów odsetek objęta będzie powierzchnia nieruchomości do 30 m2.

Zobacz także: Problemy ze spłatą kredytu – jak je rozwiązać? Poradnik

Stare zasady programu „Rodzina na Swoim” pozostały w odniesieniu do małżeństw oraz osób samotnie wychowujących dziecko. Powierzchnia użytkowa lokalu mieszkalnego dla małżeństw nadal nie może przekraczać 75 m², natomiast w przypadku domu jednorodzinnego nie może być większa niż 140 m². Jednakże wówczas, gdy powierzchnia dla lokalu mieszkalnego nie przekracza 50 m², a dla domu jednorodzinnego nie jest wyższa od 70 m², kredytobiorca otrzyma dopłatę do połowy kosztów odsetek kredytu.

Czy to  koniec kredytów w ramach "Rodziny na Swoim"?

Pytanie o powyższej treści zadają sobie kredytobiorcy, którzy chcą skorzystać z preferencyjnego kredytu. Znaczące obniżki cen za metr kwadratowy mieszkania, które są nieadekwatne do rzeczywistych wartości nieruchomości, utrudniają kredytobiorcom dostęp do kredytu w ramach „Rodziny na Swoim”, a dalsza obniżka limitów spowoduje całkowite uniemożliwienie skorzystania z dopłaty Skarbu Państwa.

Zobacz także: Przeczytaj uważnie umowę kredytową

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 15 lipca 2011 r. o zmianie ustawy o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 168, poz. 1006).

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zasadniczą zmianą w programie„Rodzina na Swoim” jest dołączenie singli do grona osób mogących ubiegać się o preferencyjny kredyt. Fot. Fotolia
Zasadniczą zmianą w programie„Rodzina na Swoim” jest dołączenie singli do grona osób mogących ubiegać się o preferencyjny kredyt. Fot. Fotolia

Serwis Inforlex Przeciwdziałanie praniu pieniędzy – procedury149.40 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Andziak

Księgowy / Biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »