| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Rynek kredytów > Kredyt w ramach „Rodziny na Swoim” dostępny także dla singli

Kredyt w ramach „Rodziny na Swoim” dostępny także dla singli

Kredyt w "Rodzinie na Swoim" jest dostępny także dla singli. Koniec sierpnia 2011 roku przyniósł zmiany w rządowym programie. Obecnie osoby niepozostające w związku małżeńskim mogą skorzystać z kredytu w ramach „Rodziny na Swoim” po spełnieniu określonych warunków. Jednak nowelizacja w znacznym stopniu ogranicza singli z uwagi na zmniejszenie ceny metra kwadratowego mieszkania zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym.

Warunki uzyskania preferencyjnego kredytu dla singli

W wyniku nowelizacji umożliwiono osobom niepozostającym w związku małżeńskim dostęp do kredytu w ramach „Rodziny na Swoim”. Jednakże poszerzenie grupy beneficjentów preferencyjnego kredytu mieszkaniowego o osoby samotne nie oznacza, że wszystkie osoby niepozostające w związku małżeńskim mogą skorzystać z dopłat Skarbu Państwa. Oznacza to, że singiel zobowiązany jest spełnić określone w ustawie warunki w celu uzyskania preferencyjnego kredytu.

Osoba niepozostająca w związku małżeńskim po spełnieniu poniżej wskazanych warunków będzie mogła nabyć mieszkanie, którego metraż nie będzie większy niż 50 metrów kwadratowych. Jednak dopłata do połowy odsetek będzie obejmowała jedynie 30 metrów kwadratowych.

Zobacz także: Kredyty gotówkowe: spadła zdolność kredytowa

Osoba niepozostająca w związku małżeńskim w momencie składania wniosku o przyznanie kredytu nie może mieć więcej 35 lat. Warto dodać, że limit wiekowy nie obejmuje osób samotnie wychowujących dziecko. Singiel zobowiązany jest także złożyć oświadczenie w formie pisemnej, że w momencie składania wniosku o kredyt nie pozostaje w zawiązku małżeńskim. Ponadto singiel nie może być właścicielem lub współwłaścicielem mieszkania lub domu jednorodzinnego, a także nie może mu przysługiwać zarówno w całości, jak i w części spółdzielcze własnościowe prawo do mieszkania lub domu jednorodzinnego. Fakt ten powinien zostać potwierdzony oświadczeniem w formie pisemnej.

Kredyt z dopłatą na rynku pierwotnym i wtórnym

Dopłaty do odsetek kredytu mieszkaniowego w ramach programu „Rodzina na Swoim” obowiązują zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Singiel zamierzający skorzystać z kredytu z dopłatą Skarbu Państwa powinien się pospieszyć, ponieważ wnioski kredytowe będzie mógł złożyć do końca 2012 roku.

Nowelizacja w sposób znaczący ograniczyła osoby samotne w możliwości skorzystania z kredytu w ramach "Rodziny na Swoim" z uwagi na zmniejszenie limitu ceny za metr kwadratowy mieszkania zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Obecnie w stolicy cena metra kwadratowego mieszkania na rynku pierwotnym została ograniczona do 6 435 zł, natomiast na rynku wtórnym do 5 148 zł. Cena metra kwadratowego mieszkania w Warszawie jest przeważnie dużo wyższa od obecnie wymaganych limitów w ramach programu „Rodzina na Swoim”, dlatego zakup mieszkania jest bardzo utrudniony.

Zobacz także: W 2012 r. będzie trudniej o kredyt hipoteczny

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 15 lipca 2011 r. o zmianie ustawy o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 168, poz. 1006).

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Jowita Mulawa-Krause

Radca prawny, ekspert w dziedzinie prawa podatkowego, cywilnego i handlowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »