| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | IDEORIA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Rynek kredytów > Wniosek kredytowy dla singli tylko do końca 2012 roku

Wniosek kredytowy dla singli tylko do końca 2012 roku

Single, czyli osoby niepozostające w związku małżeńskim, do końca 2012 roku mogą składać wnioski kredytowe o udzielenia im kredytu w ramach programu „Rodzina na Swoim”.

W przypadku zakupu mieszkania u dewelopera singiel do wniosku kredytowego powinien dołączyć:

- umowę przedwstępną oraz harmonogram płatności,
- odpis z księgi wieczystej gruntu inwestycji, który jest ważny 30 dni,
- pozwolenie dewelopera na budowę,
- oświadczenie inwestora zastępczego (druki znajdują w załącznikach),
- zgoda wierzyciela hipotecznego (banku, który udzielił deweloperowi kredytu na działkę) na bezciężarowe wyodrębnienie lokalu,
- aktualny odpis z KRS-u dewelopera oraz pełnomocnictwa osób reprezentujących dewelopera,
- wypis i wyrys z rejestru gruntów.

Zobacz także: Kto może kupić dom za 800 tysięcy złotych?

Gwarancja udzielenia kredytu dla singla

Singiel kupujący nieruchomość u dewelopera musi podpisać umowę przedwstępna, w której zobowiązuje się do zapłaty zaliczki lub zadatku. Następnie udaje się do banku w celu ubiegania o kredyt, którego może nie otrzymać z różnych przyczyn. Dlatego przed zawarciem umowy przedwstępnej o zakup nieruchomości singiel powinien się upewnić, czy bank na pewno udzieli mu kredytu mieszkaniowego, ponieważ uprzednio wpłacone zaliczka lub zadatek na rzecz dewelopera mogą nie podlegać zwrotowi.

Zobacz także: Deutsche Bank PBC nie udzieli już kredytu we franku

Rozwiązaniem tego problemu jest uzyskanie przez singla stosownego przyrzeczenia (promesy) od banku, który zobowiąże się udzielić kredytu po spełnieniu odpowiednich warunków. Niestety wydanie promesy kosztuje około 500 zł. Jednak zadatek wpłacony na rzecz dewelopera jest przeważnie dużo wyższy od kosztów związanych z wydaniem promesy, dlatego korzyści płynące z uzyskania przyrzeczenia od banku są opłacalne i zabezpieczają interesy kredytobiorcy przed utratą pieniędzy.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 15 lipca 2011 r. o zmianie ustawy o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 168, poz. 1006).

Zobacz także: Zdolność kredytowa maleje z wiekiem

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Izabela Żurkowska-Mróz

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »