| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Rynek kredytów > Europejski Bank Centralny nie zmienił wysokości stóp procentowych

Europejski Bank Centralny nie zmienił wysokości stóp procentowych

Europejski Bank Centralny nie zmienił wysokości stóp procentowych i na ostatnim posiedzeniu pozostawił je na poziomie 1,50%.

Europejski Bank Centralny uruchomił jednak nowy program skupu zabezpieczonych obligacji na rynku wtórnym i pierwotnym na kwotę 40 miliardów euro (te bezpośrednie zakupy rozpoczną się w listopadzie br. i potrwają do końca października przyszłego roku) oraz na przeprowadzenie w październiku i w grudniu dwóch, odpowiednio dwunastomiesięcznych i trzynastomiesięcznych operacji refinansujących.

Zobacz także: Lokata nadal nie przynosi zysków

Pomimo wyraźnego osłabienia koniunktury gospodarczej w Eurolandzie, szanse na spodziewane przez część rynku obniżenie kosztu pieniądza w strefie euro już w październiku były niewielkie. Po pierwsze z racji tego, że inflacja na tym obszarze znajduje się obecnie grubo powyżej komfortowego z punktu widzenia ECB poziomu 2% – wg wstępnych szacunków we wrześniu wyniosła ona r/r 3,0% wobec 2,5% w sierpniu. Po drugie z powodu, że październikowe posiedzenie Rady Banku było ostatnim pod przewodnictwem Jean-Claude Tricheta, którego od listopada na stanowisku szefa Europejskiego Banku Centralnego zastąpi prezydent Banku Włoch Mario Draghi. Decyzji ECB o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie spodziewało się 79% analityków (41 z 52) ankietowanych przez agencję Bloomberg. Z kolei 21% z nich oczekiwało obniżki (5-ciu 25 pkt, a 6-ciu aż 50 pkt).

Jednak wszystko wskazuje na to, że na obniżkę stóp procentowych w Eurolandzie długo już nie będziemy czekać. Jean-Claude Trichet wyraźnie podkreślił, że ryzyka dla wzrostu gospodarczego Eurolandu coraz bardziej się intensyfikują, a inflacja, która według ECB w najbliższych miesiącach pozostanie powyżej poziomu 2%, potem będzie spadać. Termin listopadowy, pierwszy pod przewodnictwem nowego szefa ECB, wydaje się być dla cięcia kosztu pieniądza jak na razie niezbyt prawdopodobnym, ale już ten grudniowy jawi się jako odpowiedni do tego typu działania.

Zobacz także: Czy nauczyciel dostanie kredyt mieszkaniowy?

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Europejski Bank Centralny nie zmienił wysokości stóp procentowych.
Europejski Bank Centralny nie zmienił wysokości stóp procentowych.

Webinarium: VAT 2018: split payment, faktura do paragonu, ograniczenia prawa do odliczenia VAT i inne ważne zmiany146.37 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

dr Michał Wilk

radca prawny, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »