| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Rynek kredytów > Odwrócona hipoteka – na czym polega?

Odwrócona hipoteka – na czym polega?

Odwrócona hipoteka wzbudza coraz większe zainteresowanie na polskim rynku emerytur. W Polsce działają już co najmniej cztery firmy, które posiadają produkty oparte na odwróconej hipotece.

Nie wiadomo, ile osób skorzystało na razie z quasi-odwróconej hipoteki oferowanej przez poszczególne fundusze, bo żadna z firm nie ujawnia tych danych. Pewne jest jedynie, że rozpędu rynek nabierze gdy zakończą się prace nad ustawą i wejdzie ona w życie. W najbliższy poniedziałek (17 października br.) projekt założeń do ustawy będzie punktem obrad Komitetu Rady Ministrów. Jednak proces legislacyjny raczej nie zakończy się szybciej niż w połowie przyszłego roku. Wówczas Polska dołączy do krajów, w których działa odwrócona hipoteka. Rozwiązanie takie posiada dziesięć krajów Unii Europejskiej, jest ono także popularne w Stanach Zjednoczonych. W najlepszych latach w USA podpisywano ponad 110 tys. umów odwróconej hipoteki.

Projekt założeń do ustawy opublikowany przez Ministerstwo Finansów nie zawiera wiele konkretów, raczej określa, czym będzie w Polsce odwrócona hipoteka. Wiadomo, że ma to być produkt przeznaczony dla osób w wieku powyżej 60. lat i posiadających:

  • prawo własności nieruchomości lub;
  • prawo własności ułamkowej części nieruchomości, lub;
  • prawo wieczystego użytkowania nieruchomości, lub;
  • spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.

Wśród potencjalnych klientów nie brakuje wątpliwości co do bezpieczeństwa takiej operacji. Najwięcej obaw budzi sytuacja, w której dojdzie do zgonu klienta (kredytobiorcy) w krótkim czasie po uruchomieniu umowy i dotychczas wypłacone środki w niewielkiej części pokryją wartość nieruchomości. Projekt zabezpiecza jego spadkobierców przed przejęciem mieszkania przez bank za bezcen. Przewiduje on, że prawni spadkobiercy zmarłego będą mieli czas na ewentualne spłacenie kredytu. Odwrócona hipoteka ma dać szansę na wykorzystanie kapitału drzemiącego w posiadanej nieruchomości. Odwrócona hipoteka ma być przeznaczona nie tylko dla osób samotnych, ale i małżeństw, przy czym śmierć jednego z małżonków nie powoduje rozwiązania umowy ani zmiany świadczenia.

Zobacz także: Jak obniżyć ratę kredytu hipotecznego?

Osoby, które nie chcą czekać na wprowadzenie odwróconej hipoteki przez banki, mogą już teraz skorzystać z propozycji jednej z prywatnych firm. Wszystkie deklarują działalność na terenie całego kraju, przed podpisaniem umowy warto spotkać się z przedstawicielem kilku funduszy i porównać oferty.

Przede wszystkim należy jednak wiedzieć, że istnieją inne sposoby na uwolnienie kapitału zamrożonego w mieszkaniu. Można je sprzedać i albo kupić mniejsze (lub położone w mniej atrakcyjnej lokalizacji), albo wynająć inne, choć to wiąże się z koniecznością przeprowadzki, której przy odwróconej hipotece można uniknąć. Odwrócony kredyt hipoteczny to produkt raczej dla osób samotnych, które posiadają mieszkanie odpowiednie dla swoich potrzeb.

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Odwrócona hipoteka wzbudza coraz większe zainteresowanie na polskim rynku emerytur.
Odwrócona hipoteka wzbudza coraz większe zainteresowanie na polskim rynku emerytur.

Webinarium: VAT 2018: split payment, faktura do paragonu, ograniczenia prawa do odliczenia VAT i inne ważne zmiany146.37 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

MADEJCZYK KANCELARIA PRAWNA Sp. k.

Kancelaria Prawna Madejczyk świadczy usługi w zakresie obsługi klientów biznesowych i indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »